03.06.2014 | Tomáš Lichnovský

Česká republika si poradila s Brity, jednou brankou přispěl k vítězství novic Petr Zámorský

Český tým vstupoval do úterního utkání jako jednoznačný favorit a v zápase s Británií nedopustil žádné překvapení. Na výhře 7:1 v základní hrací době se dvěma góly podílel Martin Vozdecký. Do utkání nastoupila také nová česká posila Petr Zámorský, který si hned připsal první branku na turnaji. „Zápas s Británií pro mě nebyl vůbec lehký, jelikož jsem teprve dnes dorazil. Ale výsledek dopadl skvěle, a to mi pomůže dostat se do tempa,“ vyjádřil se český obránce.

Zápas č. 3  •  út 3.6.2014  •  18:00  •  Online přenos utkání
Česko
7:1
V. Británie

Čtvrtiny: 3:0, 3:1, 1:0, 0:0
Česko: Salfický (25. Brabec) – Strýček, Šebek, Vozdecký, Šimo – Kameš, Zámorský, Hemský, Brož – Šenkeřík, Čáp, Buchtele, Kubica – Cik, Bernad, Hrazdira, Loskot
V. Británie: Tanner (25. Birch) – Jones, Pearman, Walsh, Lowe – Viney, Archer, Silliote, Hutchinson – Hamer, Shelton, Niamatali, Finney – Clarkson
Branky a asistence: 1. Vozdecký (Šimo, Šebek), 8. Šimo (Strýček), 10. Vozdecký (Strýček, Šebek), 16. Zámorský (Hrazdira, Bernad), 18. Buchtele (Čáp, Šenkeřík), 21. Hrazdira (Loskot), 36. Kameš (Hemský, Zámorský) – 19. Hamer (Finney).
Střely: 26:18 (8:3, 9:5, 5:4, 4:6).
Vyloučení: 1:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Morrison (USA), Fridrich (SVK). Diváků: 800.

Do utkání vlétli Češi doslova jako uragán. Již ve čtrnácté sekundě zápasu otevřel skóre krásnou ranou z vrcholu pravého kruhu do šibenice Martin Vozdecký. Stejný hráč mohl zanedlouho navýšit náskok svého týmu, ale kličkovanou před britským brankovištěm nezakončil gólem. V 8. minutě nahrál Strýček puk přesně na hůl Michala Šima, který kličkou do protipohybu přelstil hostujícího brankáře. V 10. minutě vedli Češi už o tři branky, když své umění předvedla opět první formace. Strýček napálil kotouč na bránu a Martin Vozdecký dorážel skákavý puk do téměř odkryté klece.

Tlak českých hráčů přetrvával i ve druhé čtvrtině. V 16. minutě se dostal do samostatného úniku obránce Petr Zámorský a backhandovou kličkou s přehledem překonal Tannera počtvrté. Za dvě minuty přidal další gólový příspěvek Jan Buchtele, který se z levého kruhu vymetl pravý horní růžek britské branky. Na tento zásah Britové odpověděli velice rychle tečovanou střelou Philipa Hamera za záda bezmocného Salfického. Jenže ve 21. minutě přihrál Loskot Davidu Hrazdirovi a ten propálil z mezikruží vše, co mu stálo v cestě.

Na druhou půlku duelu se trenéři obou týmů rozhodli poslat mezi tyče své druhé brankáře. Do zápisu o utkání se tak zapsali také Brabec a na druhé straně Birch. Češi ve třetí části nedokázali potrestat vyloučení Finneyho a česká převaha se na chvíli vytratila. Nicméně v 36. minutě nahrál Hemský před britskou branku Vladimíru Kamešovi a ten dal soupeři tzv. gól do šatny.

Poslední část se odehrála v podstatně nižším tempu než zbytek zápasu. Češi, vědomí si svého dostatečného náskoku, se rozhodli hrát na krásu, takže diváci mohli zhlédnout například kouzla proslulého hračičky Aleše Hemského. Hráči Velké Británie se v závěru zápasu uchýlili hlavně k bránění, ale občas zahrozili z rychlých protiútoků. Při jednom z nich minutu před koncem Finney dokonce trefil tyčku.

„V první polovině jsme dostali šest gólů, ve druhé jen jeden, což značí určitý vývoj v naší hře. Nicméně náš turnaj začíná až ve čtvrtek a my uděláme všechno pro to, abychom se udrželi v hlavní divizi,“ nechal se slyšet britský útočník Andy Sillitoe.

Jan Procházka (Česká republika): Pokud budeme porovnávat dnešní utkání s předchozími zápasy, tak to dnešní bylo jednodušší. Na druhou stranu jsme se museli zaměřit na to, abychom soupeře zbytečně nepodcenili. Můžeme být spokojeni jak s výsledkem, tak s tím, že se do hry zapojila čtvrtá formace a zachytal si Daniel Brabec.

Simon Hehir (Velká Británie): Myslím, že se zlepšujeme každým zápasem. Jsem nesmírně rád, jak jsme zvládli druhou polovinu zápasu, nezvdali jsme se a ukázali, že na téhle úrovni můžeme hrát. Máme ale problém s koncovkou, nedáváme góly, a právě na tom musíme nejvíc zapracovat. Celkově jsem ale docela spokojený.