05.06.2014 | Filip Červinka

Statečně se bijící Britové nestačili na Finy, ti se těší z postupu do semifinále

V posledním zápase čtvrtečního programu, který přinesl čtvrtfinálové souboje, se proti sobě utkaly národní týmy Finska a Británie. Již před samotným zápasem bylo zřejmé, kdo bude tahat za delší konec provazu a byli to právě Finové, kteří si došli pro vítězství a postup do semifinále. Hráči z pověření královny Alžběty se však snažili zuby nehty svému soupeři vyrovnat a byl z toho pohledný zápas s mnoha šancemi na obou koncích hřiště.

Zápas č. 4  •  čt 5.6.2014  •  20:00  •  Online přenos utkání
Finsko
7:2
V. Británie

Čtvrtiny: 3:0, 3:1, 1:1, 0:0
Finsko: Taponen – Penttinen, Aalto, Joki-Erkkilä, Lokinen – Pukka, Markkanen, Strömberg, Virtala – Saarinen, Partanen, Miettinen, Lohtander – Pellinen, Laakkonen.
V. Británie: Birch (od 25. Tanner) – Hamer, Shelton, Finney, Clarkson – Pearman, Jones, Walsh, Lowe – Archer, Hutchinson, Niamatali – Viney.
Branky a asistence: 1. Joki-Erkkilä (Penttinen, Jokinen), 5. Strömberg (Virtala, Saarinen), 6. Jokinen (Joki-Erkkilä, Pukka), 13. Aalto (Jokinen), 19. Jokinen (Aalto, Pentinnen), 19. Virtala (Markkanen, Strömberg), 32. Joki-Erkkila (Jokinen) – 23. Archer (Finney, Hutchinson), 30. Hamer (Finney, Sillitoe).
Střely: 26:22 (6:8, 10:8, 4:5, 6:1).
Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1.
Rozhodčí: Singer (GER), Kralj (SLO). Diváků: 150.

Finové se do Britů pustili hlava nehlava již od začátku utkání a po šestnácti vteřinách se dostali do vedení zásluhou Juha Joki-Erkkily. Druhý gól z hole Kima Strömberka přišel po britské přesilovce. Během té další se Finové dokonce prosadili ve vlastním oslabení po samostatném úniku Markuse Jokinena. Finsko tak nedalo Britům v první čtvrtině sebemenší šanci.

Začátek druhé čtvrtiny nabídl Finům hru v početní převaze, kterou bleskově využil Jouni Aalto. Hráči ze země tisíců jezer si tak i nadále dělali s Brity prakticky co chtěli a směřovali za jasným vítězstvím. Dva góly ještě stihli přidat Markus Jokinen s Markem Virtalou. Ve vlastním oslabení však překvapivě udeřili ještě Britové zásluhou Jamese Archera a snížili tak na rozdíl pěti branek.

Naprostá většina třetí čtvrtiny se nesla v duchu velkého tlaku finského mančaftu, ale Britové se bránili, seč jim síly stačily a navíc dokázali udeřit. Z rychlého protiútoku se totiž prosadil Philip Hamer.Finové si tuto „opovážlivost“ nenechali líbit a stihli zásluhou Juha Joki-Erkkily zvýšit na 7:2.

Závěrečná část žádnou branku již nepřinesla, ale rozruchu bylo dost na obou koncích inline hokejového kolbiště. "Za pět bodů jsem nesmírně šťastný. Myslím, že to bylo hezké utkání. Dobře jsme odstartovali a od toho se odvíjelo celé utkání," praví spokojený Markus Jokinen. "Mám pocit, že musíme vždycky dostat pár gólů, abychom se probrali a začali hrát. Dokázali jsme se vymanit z tlaku, pak už to z naší strany bylo lepší," doplnil ho anglický hokejista Nathan Finney.

Timo Nurmberg (Finsko): Ano, jsme velmi šťastní za dnešní vítězství. Měli jsme výborný start do utkání. Ještě si budeme muset říct několik věcí před semifinále, abychom na to kýžené finále dosáhli. Ve druhé polovině utkání jsme polevili asi pod dojmem, že nemáme co ztratit. Zítra je ale další zápas a my ho budeme chtít vyhrát.

Simon Hehir (Velká Británie): V první polovině zápasu jsme byli příliš často vylučovaní, a proto jsme se dostávali pod tlak. Od třetí čtvrtiny jsme o poznání zlepšili defenzívu. Náš herní projev byl mnohem lepší, měli jsme i několik šancí. Výkon se mi pak líbil, Finové ale mají hodně silný tým.