06.06.2014 | Martin Schwarz

Dobře vím, že Dominik Hašek je z Pardubic, usmívá se brazilský gólman Ruane

Ledu tam příliš nenajdete a zastřešených zimních hal také ne. Srdce fanoušků neprahnou po ledním hokeji a jemu podobných sportech. Přesto mužstvo z Brazílie vyslalo početnou výpravu na mistrovství světa v inline hokeji do Pardubic. Jihoamerické válečníky na kolečkových bruslích nikdo neřadil mezi favority, ale už teď je jisté, že Brazilci na světovém podniku ostudu neudělají. „Dobře vím, že Dominik Hašek je Pardubičák,“ svěřil se po čtvrtfinálovém klání se Slovinskem brankář Allen Ruane.

 
 
 

Česká republika naposledy před letošním počínáním pořádala mistrovství světa v inline hokeji tři roky zpět. Tehdy také nejlepší výběry zavítaly do východočeských Pardubic, kde očekávaný turnaj proběhl. Rok 2011 ovšem nepatřil k dobám, kdy nejvyšší skupiny méně sledovaného sportu okupovali hráči Brazílie. O nynější zápolení v moderní české hale už ale nepřišli, atmosféru zdejšího prostředí vychutnávají zelenožlutí znamenitě. „Víme, že nemáme na mistrovství nijak špatný tým, přestože k nejlepším se stále řadit nemůžeme. Prohra ve čtvrtfinále nás pochopitelně mrzí. Ale Slovinci byli moc dobře připraveni,“ pravila gólmanská jednička Brazilců po neúspěchu v klíčové fázi turnaje. Svěřenci brazilského trenéra před vstupem do play-off dokázali porazit favorizované Maďarsko a k tomu potrápit urputné Japonce.

Do dějiště šampionátu zavítaly také jiné výběry, které bychom v běžném hokejovém prostředí nepotkali. Můžeme zmínit například Austrálii, nebo již zmiňované Japonsko. Brazílie není výjimkou, na druhou stranu nemusí mít starost o případné ochuzení. „Naše země dominuje v jiných sportech, než je lední hokej. Nemáme pro klasický hokej dostatečné podmínky. Ale co vím, tak nás přes internet hodně lidí sleduje,“ připomněla brazilská jistota mezi třemi tyčemi. Dost možná právě gólman ze zaoceánské země patří v Pardubicích k důležitým dílkům brazilské skládačky. „Do Pardubic a celkově do České republiky jsem se moc těšil. Abych pravdu řekl, jsem tu úplně poprvé a moc se mi líbí zdejší kraje. A samozřejmě vím, že v Pardubicích chytal brankář Dominik Hašek,“ usmíval se stále i přes neúspěch dobře naladěný Ruane. Kabina spoluhráčů za ním sice radostí nehýřila, ale pro rozhovor si tento pohodový chlapík očividně náladu najde.

Každý národ má jiné stravovací zvyklosti, každý národ něco jiného pije a každý národ uctívá jiné hodnoty. Když brazilská výprava vyrážela do českých krajin, většině příslušníků ve žlutozeleném trikotu došlo, že právě v Evropě narazí na spoustu nových zážitků. Nejen kulturních, ale také kulinářských. „Absolutně nevím, co to znamená pít tady v Česku pivo,“ pronesl Ruane a rozesmál i pár jinak smutných kamarádů za sebou. Nikdo by se nemohl divit, kdyby právě gólmanská opora týmů zařizovala hlavní zábavu v šatně. „Popravdě jsme trošku piva měli a musím říct, že je opravdu znamenité. Říká se, že právě zde patří pivo mezi nejoblíbenější nápoje,“ prozradil své dosavadní poznatky o českém žití.

Šampionáty, a to nejen hokejové, bývají často vrchovatě přeplněny zápasovými programy, tréninky a odpočinkem. Prakticky není moc času na poznávání hostitelské země. Inline hokejové reprezentace přeci jen možnost oddechu dostaly, když naplno využily středečního volného dne. „Včera bylo volno, tak jsme si všichni společně vypůjčili kola a jeli se projet po městě a okolí. A sem tam padlo do každého z nás nějaké to pivko,“ opět roztáhl úsměv doširoka. Za rok bude inline hokejový šampionát přestěhován do finského Tampere, které získalo právo na pořadatelství. „Kdybych mohl, sem do České republiky bych se na některý ze turnajů určitě vrátil. Všechno se mi tu líbí a jsem moc spokojený,“ uzavřel nejen sportovně naladěný rozhovor Allen Ruane.

 


(C) 2014 eSports.cz, s.r.o. & Designed by REMOEX CZ a.s. Nastavení cookies