03.06.2014 | David Záruba

Finská smršť v závěru rozmetala naděje Německa

Dlouho to vypadalo na veliké překvapení, ale žádný zázrak se nekonal. Finové, kteří byli doposud na turnaji stoprocentní, rychle prohrávali s Německem o dvě branky a až do 41. minuty se jim nedařilo houževnatého soupeře zlomit. Pak ale zklamal v jasné šanci Brandt a Finové spustili gólovou smršť.

Zápas č. 3  •  út 3.6.2014  •  14:00  •  Online přenos utkání
Německo
2:5
Finsko

Čtvrtiny: 2:1, 0:0, 0:0, 0:4
Německo: Ower – Seifert, Streicher, H. Sekesi, Pfleger – Carciola, Brandt, Baier, Brazda – Jeske, Jirik, H. Sekesi, Poetzel.
Finsko: Hovi – Penttinen, Aalto, Jokinen, Joki-Erkkilä – Pukka, Makkanen, Strömberg, Virtala – Saarinen, Partanen, Miettinen, Lohtander – Pellinen, Laakkonen.
Branky a asistence: 7. Brazda (Brandt), 9. Pfleger (Streicher) – 10. Pukka (Pentinen, Strömberg), 41. Miettinen (Partanen, Saarinen), 42. Laakkonen (Penttinen, Aalto), 43. Jokinen (Pukka, Markanen), 47. Pukka (Markkanen, Virtala).
Střely: 19:28 (8:7, 6:11, 3:3, 2:7).
Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Haszonits (HUN), Prchal (CZE). Diváků: 100.

Doposud suverénní Finové vstoupili do zápasu proti Německu poměrně lehkomyslně a asi se hodně divili, když v 9. minutě prohrávali o dvě branky. Nejprve při přesilovce využil zaváhání soupeře precizní ranou Tim Brazda, za minutu a půl se k dorážce protlačil Marco Pfleger a zvýšil na 2:0. V tu chvíli se pomalu rodil zázrak.

Jenže druhá branka v Hoviho síti Finy zalarmovala, takže ještě do konce první čtvrtiny bylo sníženo. Mikko Pukka se dostal s pukem mezi kruhy a zakončil přesně pod břevno. S kontaktním gólem Finsko přebralo iniciativu, avšak naráželo na jistého brankáře Owera. Ke změně skóre nepomohla ani série vyloučení na obou stranách, jen Seifert trefil tyč Hoviho branky.

Jinak hráli hlavně Finové, ale optickou převahu nedokázali dovést k vyrovnávajícímu gólu. Perfektní pozici k tomu měl Miettinen, ale Ower ho vychytal. Pohotovým zákrokem musel přispět i Hovi, který zneškodnil samostatný únik Carcioly.

Přestože byli po většinu času pod tlakem, s blížícím se koncem cítili Němci stále větší šanci na bodový zisk. Hmatatelnou podobu jim mohl dát Brandt, ale svůj úprk zakončil jen do tyče. A za pár minut litoval, Finové nemilosrdně trestali. Ve 41. minutě šťastnou trefou Camilo Miettinen srovnal a za 46 vteřin zakončil individuální akci Janne Laakkonen. Rozklad Němců ještě dokonali Markus Jokinen a Mikko Pukka.

Steffen Tolzer (Německo): Celý zápas jsme hráli dobře do obrany, ale závěr jsme bohužel nezvládli. Finové byli prostě lepší, techničtější a lépe bruslili. Máme mnoho mladých hráčů, kteří hrají v nižších ligách, takže nejsou zvyklí hrát na tak vysoké úrovni. Pokud jsou unavení, tak zákonitě dělají chyby a tak dobré týmy jako Finsko to potrestají. Kvůli zraněním musíme na soupisku připsat dva nové hráče.

Timo Nurmberg (Finsko): V úvodu zápasu jsem své hráče vůbec nepoznával, soupeř hrál navíc velmi kvalitně a přidělal nám tak velkou řadu potíží. Jsem spokojen s výkonem ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme dokázali skóre otočit ve svůj prospěch. Němci nám však dělali velké problémy, hráli velmi dobře v obraně. Jsem rád, že jsme vyhráli celou skupinu a nyní se můžeme v klidu připravovat na čtvrtfinále.