Zpravodaj České Federace In-line Hokeje

 

 

 

                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohledem generálního managera : Tomáš Kazlepka 

 

 

                                                                                  

 

 

 

 

 

Inline hokej je moderní sport, který zažívá v posledních letech boom. Stále více špičkových hokejových hráčů využívá tento sport k letní přípravě a současně s tím rychle roste počet speciálních hřišť v České republice.

Mistrovství světa v inline hokeji je prestižní akce, které se účastní 16 nejlepších týmů světa, včetně České republiky. Zárukou vysoké prestiže je i záštita IIHF, která představuje největší organizaci zastřešující lední hokej na světě. Jejím členem je 63 národních hokejových svazů a pravidelně pořádá největší hokejové turnaje, včetně mistrovství světa v ledním hokeji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Představujeme Vám  : hvězdy českého In-line hokeje

 

23 Karel Rachůnek                                                                                                                                                                                            

 

                                                                                 Karel Rachůnek  

 

 

 

In-line hokej je ale jen jeden, a když mu nedělají v klubu problémy je pravidelným účastníkem MS. To ovšem neplatilo loni v roce 2006.

 Karel měl být hlavním tahounem celého týmu na MS v Budapešti. Alene jen jemu ale i Tomášovy Plekancovy byla účast znemožněna neřízenímmecenášů NHL.

 In-line hokej hrává již několik sezón za rodný Zlín (Gottvaldov), kde ho s bráchou začali hrát ještě na betoně místního ZS.

Doba pokročila a In-line ušel kus cesty, většinou je na všechstadiónech položená umělá plocha. A in-line hokej se stává nedílnousoučástí tréninkového procesu v letním období, klubú kteří se tomuto odvětví hokeje věnují.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

83 Aleš Hemský -

                                                                             001

 

Patří mezi největší talenty českého hokeje. Hraje v týmu NHL Edmonton Oilers na pozici pravého křídla. Skvělý technik, raději přihrává než střílí, dokáže zachovat chladnou hlavu i v důležitých okamžicích.

Jeho největším úspěchy se datují k výluce NHL, stihl pomoci rodným Pardubicím  k tytuli mistra ligy, k zlatá medaile z Mistrovství světa 2005 ve Vídni. Jen medaile z Mistrovství světa v In-line hokeji mu chybela k završení zlatého hericku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

97 Rostislav Klesla -                                                                                                       

 

                                                                                                      Player - Headshot - R. Klesla

V roce 2001 patřil k hlavním pilířům mistů světa do 20 let.                                                                                                   Další sezónu už hrál pravidelně NHL a v týmu Columbusu dělá neustálé pokroky. Hraje tvrdě, agresivně,přitom výborně bruslí a rozumí si s kotoučem. Nepřehlednutelný na ploše díky své útočné povaze. To jsou přednost tohoto nezdolného zadáka, který rozhodl už nejedno důležité utkání.

 V české  In-line hokeji hraje na postu obránce  dominantní roli. Tým Reflex Zlín dovedl v roce 2005 k historickému titulu. Pokuď mu to v Columbusu dovolí  a podle situace v boji o Play Off , tak by chlapík s tváří filmové hvězdy, měl patřit k oporám české reprezentace na blížícím se mistrovstvím.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14 Tomáš Plekanec -   

                                                                            

 

MS v in-line hokeji 2006 mu klub Montreal Canadiens  zatrhnuli

 

Mým snem vždy bylo hrát stabilně NHL a nastupovat za reprezentaci. Minulou sezónu 2005/2006  jsem odehrál v jednom z nejslavnějších klubů světa a ještě mám stříbro z mistrovství světa, (Největším úspěchem , ale zůstává  zlato z MS dvacítek 2001).

Do sestavy Montreal se prosazoval ztěžka. Z Kladna odešel na kemp  Canadiens už v létě 2002. Další tři roky ale prožil na farmě. "V Kladně se mi tehdy celkem dařilo. Myslel jsem si, že zahraju deset zápasů na farmě a budu v NHL. Jenže jsem věděl houby a rychle z téhle naivní představy vystřízlivěl," vzpomíná na nelehké začátky.

Na sezonu po dovolené se chystává v Kladně s Tenkrátem, Tlustým, Tomášem Kaberlem i s dalšími tamními borci působícími v NHL. Program si někdy zpestří tenisem, občas hraje s hokejovými kumpány fotbal.

 Léto 2006 si mohl okořenit také startem na mistrovství světa v in-line hokeji, jehož je velkým vyznavačem. "Jde o hodně zajímavý sport. Řekl bych, že mnohem méně nebezpečný než se říká a i než hokej na ledě. Ale Montreal mi to zatrhnul," posmutní trošku.

Ke startu totiž potřeboval souhlas klubu. A ten neměl pro Plekancovu zálibu pochopení. "Musím jejich rozhodnutí respektovat, protože mě platí a zranění by představovalo problém." In-line hokej je ale pro mně motivace .Medaili z MS In-line hokeje ještě nemám.

 

 

 

 

 

 

 

69 – Jan Chotěborský                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                  

Hvězdnou trojici juniorských mistrů světa doplňuje řízný bek Jan Chotěborský.Všude kde hrál, jak  v Americe, tak v Evropě vynikal svou fyzickou kondicí. K tomu tvrdá a přesná střelba. Neústupnost v osobních soubojích. To musí zdobit každého obránce , který praktikuje tvrdou hru do těla.                                                                                                                                                                                                                                                                     

Po těžkém a vleklém zranění se pomalu ,ale jistě dostává opět na výsluní. Své další hokejové kroky ale na směřoval k in-line hokeji. Po mistrovství světa v Budapešti kterého se zúčastnil jako nováček se rozhodl věnovat jen tomuto odvětví hokeje.

Na klubové úrovni se stal nepostradatelným hráčem In-line Hockey Club Slavia Praha. Jeho vůdčí schopnosti  a schopnost strhávat ostatní hráče ho pasovali do role kapitána.

K největším úspěchům řadí prvenství a zisk juniorského mistra světa z roku 2001, a titul z juniorkou Slavie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17- Petr Tenkrát                                                                                                                                           

                                                                                                    

Tenkrát roku 1999 se Petr Tenkrát poprvé představuje v reprezentaci In-line hokeje na finském Spring Cupu. A hned na své první reprezentační akci po boku s Jardou Bednářem zazářili.

Patří k typům hráče kteří se jen z těží odstavují od puku,výborná poziční hra a hlavně ohromné zrychlení dělají z Petra  hráče světové úrovně. O svých rychlostních kvalitách přesvědčil nejen ve Finsku kde strávil velkou část svého hokejového života, ale i v NHL.  

In-line hokej je pro mě nejlepší příprava, zábava a zpestření letní přípravy na suchu. S Tomášem Plekancem  se mu věnujeme každé léto. Je to nejen výborný zpestření, ale pomáhá mi k získávání síly pro lední hokej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historie MS v In-line Hokeji 

První mistrovství světa v inline hokeji Mezinárodní hokejové federace (IIHF) uspořádaly Spojené státy a kralovali jim zámořští hráči. Premiérový šampionát v roce 1996 v Minneapolisu, stejně jako o rok později v Anaheimu, vyhráli Američané před Kanadou.

Čeští reprezentanti skončili nejdříve osmí a poté pátí. V roce 1998 se opět v Anaheimu radovali ze zlatých medailí Kanaďané, kteří ve finále zdolali domácí tým USA. Český výběr do zámoří neodcestoval a skončil v elitní skupině B v Bratislavě druhý za Švédskem.
 
O rok později se mistrovství světa nehrálo, protože se organizátoři rozhodli přejít na systém Světového poháru a v roce 1999 se uskutečnila pouze kvalifikace.

Finálový turnaj v Hradci Králové a v Chocni vyšel českému týmu, který poprvé dosáhl na stupně vítězů. Výběr pořádající země předčili pouze Finové. V roce 2001 se vrátilo mistrovství světa opět do Spojených států. V  Ellentonu skončili Češi třetí za prvním Finskem a USA.

V roce 2002 se ujal pořadatelství německý Norimberk, který uspořádal šampionáty i v roce 2003 a 2004 . Titul vybojovali Švédové, kteří porazili obhájce titulu z Finska. Bronz zůstal v Německu a na český tým zbylo čtvrté místo. Naši hokejisté se umístili na čtvrtém místě i o rok později (2003). Na šampionátu v 2004 jsme se propadli až na nelichotivé 6.místo                            

Čeští in-line hokejisté boj o bronz nezvládli. V posledním utkání na mistrovství světa 2005 ve Finsku podlehli výběru Spojených států amerických vysoko 0:6 a ze šampionátu se vratili bez medaile. Finále bylo severskou záležitostí, zlato v něm vybojovali Švédové nad Finy.

 

Konečné páté místo obsadili čeští inline hokejisté na mistrovství světa v Budapešti. Nepodařilo se jim tak vylepšit čtvrtou příčku ze šampionátu ve Finsku.

 Inline hokejisté Spojených států amerických se po roční pauze vrátili na trůn pro mistry světa organizace IIHF. Bronzoví medailisté z loňského šampionátu ve finále v Budapešti porazili úřadující šampiony ze Švédska jednoznačně 6:0.

Bronz získali obhájci stříbrných medailí Finové. Čtvrtfináloví přemožitelé českého týmu zdolali v prodloužení Německo 5:4

 

 

 

 

 

                                                                                                                                         

 

 

1996 USA: Minneapolis, St. Paul/ Minnesota

1.

USA

7.

Italy

2.

Canada

8.

Czech Republic

3.

Finland

9.

Austria

4.

Germany

10.

Australia

5.

Russia

11.

Japan

6.

Switzerland

 

 

 

7,8.1996  CZE-GER 10-7

4,8,1996   CZE-GER 5-6

 

1997 USA: Anaheim/ California

1.

USA

7.

Germany

2.

Canada

8.

Austria

3.

Switzerland

9.

Italy

4.

Russia

10.

Netherlands

5.

Czech Republic

11.

Australia

6.

Finland

12.

Japan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1998 USA: Anaheim/ California (A-Pool)

1.

Canada

5.

Germany

2.

USA

6.

Austria

3.

Finland

7.

Italy

4.

Switzerland

8.

Russia

 

1998 Slovensko: Bratislava (B-Pool)

1.

Sweden

5.

Japan

2.

Czech Republic

6.

Australia

3.

Slovakia

7.

Argentina

4.

Netherlands

8.

Great Britain

 

Czech Rep. - ARGENTINA 28-3 

T.Píša 5, Eiselt 4, Šíla 4, Konečný 3, Šedivý 3, Novosad 2, Máša 2, Hejhal, Bauer, Šebesta, Hruban, Smítal, - Mandayo, Biox Mansilla, Kannt                                                                                             

Sweden- Czech Rep 4:6 (1:1/1:3/1:1/1:1)                                                                                   

Šíla, Bauer, Eiselt, Jindrák, Konečný-Gustavsoon2, Stromberg, Erikson

Czech Rep - Japan 17-1                                                                                                                        

Czech Rep –Holandsko 10-5     semifinále                                                                              

Czech Rep – Sweden 7:8 (2:1/4:1/0:2/1:4) finále

 

Z Českého týmu nejvíce bodů do kanadského bodování získali :

 

KONECNY Michal CZE 9 D 5 9 14 2 25

EISELT Václav CZE 11 F 5 13 6 1 20

 

 

 

 

 

1999 – MS se nehrálo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2000 Česká Republika: Hradec Kralové / Chocen

2000 IIHF In-Line Hockey World Cup

Uspořádat největší světový turnaj úhokejúe na kolečkových bruslích posledních let pověřila Mezinárodní hokejová federace (IIHF) Českou federaci In- Line hokeje (ČFIH). Toto mezinárodní klání se uskuteční od 7. července do 15. července v Hradci Králové a v Chocni pod názvem: "2000 IIHF In-Line Hockey World Cup".

Dosavadní systém mistrovství světa v In-Line hokeji byl po třech ročnících nahrazen systémem dvouletého cyklu Světového poháru. Jeden rok vždy probíhá celosvětová kvalifikace, druhým rokem pak finálový turnaj. V loňském roce se uskutečnila první série celosvětových kvalifikačních turnajů. Česká federace In-Line hokeje pořádala loni v Chocni jeden ze tří evropských turnajů. Letošního finálového turnaje se zúčastní 14 reprezentačních týmů. Ze současného "světa" kolečkových hokejistů chybí pouze Kanada (nepřijede z důvodů nedostatku finančních prostředků na cestu) a Itálie (reorganizace In-Line hokeje v Itálii). Systém turnaje je následující: V první fázi, která začne 7. července, se ve dvou skupinách (po sedmi týmech) utká každý s každým. Podle výsledků dosažených v této části postoupí vždy první čtyři týmy do skupiny, která bude hrát o medailová místa v Hradci Králové. Zbytek bude hrát o umístění v Chocni. V Hradci Králové budou hrát první dva týmy z postupujících čtyřčlenných skupin křížem semifinálová utkání, druhé dva týmy ze skupiny vždy se stejně umístěným týmem ze druhé skupiny o páté, šesté, sedmé a osmé místo.
V Chocni pak budou hrát všechny týmy se stejně umístěnými týmy z druhé skupiny přímo o umístění na devátém až čtrnáctém místě

 

 

 

1.

Finland

8.

Netherlands

2.

Czech Republic

9.

Australia

3.

USA

10.

Brazil

4.

Germany

11.

Hungary

5.

Slovakia

12.

New Zealand

6.

Sweden

13.

Argentina

7.

Austria

14.

Chile

 

Altrichter,Portlik –

Blaha, Beranek, Vozdecky, Vesely, Broz (C), Seda, Eiselt, Jindrak, Bauer, Pisa, Schubert, Vich, Vrba, Jost, Mikel, Kos

 

 

 

 

 

 

 

19.00 AUT  - CZE 8-6 (2-3, 0-2, 2-1, 2-2)

 

19.00 CZE  - BRA 17-2 (3-1, 1-0, 5-1, 8-0)

 

19.00 SWE  - CZE 6-7 (0-0, 3-2, 2-0, 1-5)

 

19.00 CZE  - FIN 4-6 (1-1, 2-3, 0-1, 1-1)

 

         CZE – GER 9-5

 

         CZE- FIN  7-3

 

In-Line Hockey World Cup z trybuny

Vdobě hokejového strádání přichází aspoň částečné vysvobození v podobě Světového poháru v in-line hokeji. O této akci jsem se dozvěděl z novin několik dní před začátkem. Důležité je, že se to koná a že je to z Pardubic co by kamenem dohodil a vlakem dojel (dá-li Pánbůh a náhončí Jaromíra Duška z byrokratického arogantního dopravního molochu jménem České dráhy). Takže tady je pár postřehů a zážitků z návštěvy tohoto turnaje. Bohužel jsem se ho nemohl zúčastnit celého, ale důležitý je vždy začátek a konec:-).

 

7. července

Skupina I, Choceň

Tak jsem vyrazil na první hrací den turnaje. V plánu jsem měl shlédnout druhý (Brazílie - Nový Zéland) a třetí (Rakousko - ČR) zápas dne. Optimisticky naladěn jsem vystoupil na choceňském nádraží a zeptal se jakéhosi staršího pána na cestu k zimnímu stadionu. Ten mi to řekl stručně a jasně - přes parčík a za mostem druhou ulicí doleva. Což mi vyznělo tak, že zimák leží přímo v centru tohoto městečka. Jenže jak jsem se postupně ptal cestou dalších lidí, ukázalo se, že sportovní areály města Chocně leží kdesi na půli cesty do Pardubic. Takže jsem po nějakých dvaceti minutách minul poslední rodinné domky a kdesi v dáli se rýsovala jakási sportoviště. Docela mě překvapilo, když mě hned u brány areálu zastavil pořadatel s visačkou 2000 IIHF IN-LINE HOCKEY WORLD CUP (aspoň jsem si mohl být jistý, že jsem tu správně) a chtěl po mě vstupenku. Nějak jsem nepočítal, že na takovéto akci by se mělo vybírat vstupné:-). Pán mě ovšem odkázal k nedalekému okénku, na němž bylo napsáno DOSPĚLÍ 30 KČ, DĚTI 6-15 LET 10 KČ a že vstupné platí na celý den. Paní za okýnkem jsem se mile otázal, jestli bych nemohl dostat onu levnější vstupenku, když jsem student, a zamával jí před obličejem svou ISIC kartou. Paní mi tedy požadovaný lístek váhavě prodala, i když si prý nebyla jista, jestli mě tam s ním pustí. No, pustili...:-). Možná kdybych jim ukázal jakýkoliv bílý papír s oranžovými fleky, tak se tam taky dostanu:-).

Takže jsem vzápětí spatřil podruhé v životě in-line hokej. Díky menšímu bloudění jsem přišel až někdy ve třetí minutě zápasu, což ale nevadilo, neboť stav byl stále 0:0. Na ploše se proháněli hráči v modrých a šedých dresech. Po velkém úsilí jsem zjistil, že ti modří jsou Brazilci (měli to napsané na zádech). A pro mě trochu překvapivě taky byli neustále ve vedení. Soce sebou mlátili o zem poněkud častěji než soupeř, ale také dávali góly. Pokud to nevíte, tak in-line hokej se hraje na 4 x 12 minut. Vždy na začátku čtvrtiny Brazilci utekli na větší náskok, pak jim ovšem jakoby trochu docházely síly, takže Zéland snižoval. Nakonec díky dvěma brankám v posledních minutách zápasu Brazílie vyhrála 9:7. Byl to velice pěkný a dramatický zápas. Dokonce se mi podařilo odpozorovat, na jakém principu se pískají

 

 

 

 

ofsajdy, to je jedno z mála pravidel, kterým se asi in-line liší od ledního hokeje. Pak následovala hodinová přestávka a vrchol večera - zápas našich s Rakušany. Kdyby to byl

normální hokej, asi bych očekával jednoznačnou záležitost, jenže když jsem předtím viděl, jak jde tenhle sport Jihoameričanům (když teda nepočítám Chile, kteří prohráli v prvním

zápase dne se Švédskem 35:0), vůbec jsem si nebyl jistý, jak to bude u Rakušanů. Ještě před zápasem proběhlo oficiální zahájení turnaje, které zpozdilo začátek utkání o čtvrt hodiny, což mě docela naštvalo, protože jsem potřeboval stihnout vlak. Naši nastoupili v brance s prvoligovým brankářem Altrichterem a v útoku s hráčem Sparty Václavem Eiseltem. Po čtyřech minutách oťukávání bez pořádné střely přišla naše smršť, kdy jsme dali během necelých dvou minut tři góly. Takže jsem si říkal, jaká to bude nuda. Ale nebyla! Češi totiž dvakrát během zápasu málem prohospodařili nadějný náskok (3:0 a 6:2). Když necelé dvě minuty soupeř snížil na 7:6, vypadalo to dost bledě. Naštěstí hned po vhazování se ze skrumáže uprostřed hřiště vynořil osamocený Eiselt a suverénně nájezd proměnil. Takže jsme si oddechli a mohli se radovat z prvního vítězství. Ovšem s takovouhle laxností, které jsme byli svědky, asi těžko porazíme třeba Švédy nebo Finy. Jinak to byl zápas, ve kterém se dost vylučovalo a vůbec to bylo daleko agresivnější než předchozí zápas. Strhující závěr ovšem stál za to. Na toto utkání přišlo dokonce i víc diváků, takže gól neřvala jen střídačka, ale také mnozí diváci. Že by ale existovalo nějaké organizované povzbuzování, to tedy ne. Možná je to trochu škoda, ale třeba to ve finále bude lepší:-).

8. července

Skupina I, Choceň

Abych z toho nezblbnul, opět jsem absolvoval pouze dva zápasy. Těžko se dalo počítat s tím, že to bude tak vyrovnané jako předešlý den. Už když jsem se po příchodu zeptal na výsledek zápasu Finsko - Chile (48:0), měl jsem docela dost. Pak nastoupili Švédové proti Novému Zélandu a téměř celou první čtvrtinu se jim dařilo udržovat tempo 1 gól / min. V přestávce pak zřejmě následovala na střídačce porada na téma "jak nedostat čtyřicítku", takže v polovině utkání to bylo "pouze" 15:0. Nudný zápas pak zpestřil výpadek proudu, díky němuž se začátek třetí dvanáctiminutovky zpozdil o čtvrt hodiny. Odpočinek prospěl víc Švédům, kteří se opět vrátili k tempu z úvodu zápasu, a ukazatel skóre na jejich straně se zastavil na čísle 35. Na druhé straně ovšem nesvítila nula, ale dvojka. Přál bych vám vidět tu radost, když se Novozélanďanům podařilo dát první branku.

Od našeho utkání s Brazílií jsem určitě nečekal takový příděl, motivovat jakýkoliv český sportovní tým k stoprocentnímu výkonu proti slabému soupeři je úkol až nadlidský, ale začátek byl ještě horší, než si kdokoliv na stadionu představoval. Hned v prvních minutách jeli dvakrát za sebou dva Brazilci sami na naši bránu. V prvním případě střelec evidentně nevěděl, že účelem hry je dopravit puk do branky, a tak ho raději odpálil kamsi do neznáma, ale napodruhé už to tam spadlo. Pak už se spící český tým začal probouzet a po několika minutách jakéhosi tápání a nabývání úplné bdělosti se začalo hrát jen na jedné polovině hřiště, a to v podstatě až do konce zápasu. Výsledné skóre 17:2 se ale zrodilo z velké části až v poslední čtvrtině, kdy naši reprezentanti konečně přestali neúčelně vozit puk kolem brazilské branky a začali dokonce i střílet.

 

 

 

 

 

 

 

 

9. července

Skupina I, Choceň

Švédsko - Česká Republika 6:7 - tak za shlédnutí tohoto zápasu bych byl určitě ochoten zaplatit i plné vstupné:-). Už předem bylo jasné, že půjde o vrchol víkendového programu. Podle toho, co jsem slyšel, četl, ale i viděl na vlastní oči, byli Švédové papírovým favoritem. A 36 minut to také naplňovali. V první půlce utkání s nimi naši sice drželi krok, ale kromě krátkého vedení 1:0 měl vždy navrch soupeř. Švédové totiž vždy dokázali bleskově odpovědět na naše góly, a tak vedli po dvou dvanáctiminutovkách 3:2. Když pak ve třetí čtvrtině využili dvě přesilovky, vynikající atmosféru na stadionu vystřídalo zklamání. To ale trvalo jen do začátku poslední části. Po jedné minutě a dvaceti dvou sekundách totiž svítily na

 

 

 

ukazateli skóre dvě pětky a opět to na choceňském zimáku vypadalo, jako když Pardubic vedou doma nad Vsetínem. Švédové si pochopitelně vzali time-out, ale ten jen o několik minut oddálil náš šestý úspěch. Sedmý jsme dali v přesilovce, která následovala zřejmě za "faul pukem". Švédský hráč totiž holí ve výši pasu srazil puk přímo do obličeje kolem jedoucího Eiselta a rozhodčí to asi viděl jako vysokou hůl. No, některé přesilovky Švédů byly také dost podivné...:-). Minutu před koncem ale hráli přesilovku modří a podařilo se jim rychle snížit na 6:7. Češi však udrželi vedení až do sirény a oslavy mohly propuknout (bohužel jsem si je nemohl vychutnat, jelikož zápas se poněkud protáhl a mně pak málem ujel vlak). Ukázalo se, že zápasy takto vyrovnaných soupeřů rozhodují přesilovky, padla při nich víc jak polovina gólů. Těch dal z našich nejvíc Eiselt - autor hattricku, na druhé straně jsem nějak podezřele často slyšel jméno Michael Andersson. Za fantastický zvrat určitě patří našim hráčům obdiv a poděkování. Škoda, že nemůžu na pondělní zápas s Finskem. Ale na semifinále se už těším:-).

13. července

Skupina I, Choceň

Cestou z Brna do Pardubic jsem se stavil na důležitém a atraktivním zápase Finsko - Švédsko. Byl důležitý i pro nás, protože pokud by Švédové vyhráli, tak skončíme ve skupině až třetí a nepostoupíme do semifinále. Jako obvykle jsem přijel do Chocně poněkud déle, než by bylo zdrávo (za pět minut sedm), takže ani přes velice svižný přesun na stadion jsem nestihl úvod utkání. A přišel jsem o dost, protože ve chvíli, kdy jsem se blížil k hale, dali Finové vyrovnávací gól na 1:1, když jsem vstupoval dovnitř, dali Švédové druhý gól, a když jsem si konečně našel místo ve slušně zaplněném hledišti, bylo to 3:1. Takže jsem přišel o čtyři góly, a to běžela teprve pátá minuta. Z toho jsem usoudil, že Tre kronor dali ze tří střel tři branky. Moc velkou radost jsem z toho samozřejmě neměl, stejně jako většina choceňského publika (když nepočítám vedle mě stojící chilské hráče a jejich místní téměř nezletilé "průvodkyně":-)). Naštěstí se od té chvíle Finové vzpamatovali a začali soupeře jasně přehrávat. Ještě do konce první čtvrtiny snížili a v té druhé zcela otočili výsledek. Za stavu 5:3 už to vypadalo velice růžově. Švédům trvalo víc jak půl zápasu, než dali další gól, ale byl pro ně velice důležitý. Ovšem ve třetím úseku hry jim k převaze notně pomohli rozhodčí, protože hráli snad čtyři přesilovky za sebou a odkud se vzali, to ví jen Bůh a zmínění pánové... Po dvou minutách poslední části hry to už bylo nerozhodně 5:5 a výkřiky domácích diváků typu "go Suomi go" se ozývali stále častěji. Dvě minuty před koncem ale došlo k asi rozhodujícímu

 

 

 

 

momentu zápasu. Švédský hráč při odpalování puku vzduchem zasáhl svého protihráče holí do obličeje a šel tedy pykat. 44 sekund před koncem zápasu následoval výbuch nadšení, když

 

Finové prudkou střelou - chtělo by se napsat "od modré", ale žádné modré čáry v in-line hokeji pochopitelně nejsou - prostě střelou z větší vzdálenosti po vhazování rozhodli o svém

vítězství 6:5 a určili tak svým severským sokům jen boj o páté místo a nám postup do semifinále, kde se střetneme s Německem.

14. července

Semifinále, Hradec Králové

První a základní poznatek ze dvou semifinálových zápasů: choceňská skupina byla mnohem silnější než ta hradecká. První dva týmy z Chocně se totiž vypořádaly se svými protějšky rozdílem třídy. Na rozdělení týmů doplatili tedy dost zásadně Švédové, protože podle mého názoru by s Němci či Američany neměli problém ani oni. Rozdíl byl patrný už v prvním semifinále Finsko – USA. Finové prostě přehráli soupeře po všech stránkách, jejich lehkost, jednoduchost a nápaditost ostře kontrastovala s americkou těžkopádnou hrou na náhodu. Na úvodní gól Finů sice Amíci ještě dokázali odpovědět, ale to bylo vlastně všechno. Pak začal

 

 

 

řádit s číslem 20 hrající Kivenmäki, který během čtvrthodinky nastřílel hattrick. Zvláště jeho poslední zásah stál za to. Suomi pak s přehledem kontrolovali vývoj zápasu, což nelze říct o jednom z jejich protihráčů, který pár minut před koncem neudržel nervy na uzdě a vyprovokoval rvačku, která by se neztratila ani v NHL. Konečný stav 9:5 odpovídal poměru sil na hrací ploše. Díky častému přerušování a dlouhým zbytečným diskusím se zápas protáhl na víc jak dvě hodiny. Ještě bych rád zmínil naprosto skvělý finský “kotel” sedící kousek ode mě tvořený ženou ve věku zhruba 35 let a její asi sedmiletou dcerou, obě ve finských dresech. Musím říct, že vyvářeli svému týmu téměř domácí prostředí. A to se k nim občas přidal někdo z domácího publika výkřiky “Suomi” nebo na Američany směřujícím “fuck you, go home! – víc toho bohužel neumím”:-).

Chvíli poté tedy nastoupili naši k zápasu s Německem. Díky tomu prvnímu zápasu jsem se říkal, že Němci budou asi tak někde na úrovni Američanů a tudíž je finále v podstatě v kapse. Jenže svým klasicky vlažným nástupem mě čeští reprezentanti vyvedli z omylu. Vytuhlá obrana včetně brankáře inkasovala tři rychlé góly a vůbec to nevypadalo optimisticky. Následoval ale naštěstí budíček na střídačce a do poloviny zápasu jsme otočili výsledek na 6:3. Náskok pak narostl až na 8:3, což můžeme přičíst téměř kontinuální řadě přesilovek, které jsme hráli. No, v některých momentech jsem se Němcům nedivil, že se rozčilují… V poslední části chtěli rozhodčí asi trochu vyrovnat skóre vyloučených, takže zase hráli pořád ve třech Češi. Dramatický závěr se ale nekonal, zápas skončil 9:5.

Nevím, kolik bylo přesně diváků, ale určitě jich mohlo být víc. Snad se to změní na finále. Chvílemi se sice pěkně povzbuzovalo, ale s choceňským zápasem Česko – Švédsko se to nedalo srovnávat. Ono je to dané i tím, že hradecký zimák je dost velký, takže pár stovek diváků se v něm ztratí. Poněkud mě ale štval hlasatel, který se v devadesáti procentech případů neobtěžoval hlásit jména hráčů a říkal pouze jejich čísla. Kdybych měl k dispozici sestavy, tak by to bylo v pohodě, ale takhle to bylo na h… Ještě že aspoň Finové měli jména na dresech.

Finále bude určitě zajímavé, náš zápas Finy ve skupině jsem bohužel neviděl, o to víc se těším. Snad se našim podaří oplatit jim porážku 4:6, i když to bude hóóódně těžké.

 

 

 

 

15. července

zápas 3. místo a finále, Hradec Králové

Takže Světový pohár 2000 je minulostí a medaile byly rozdány v pořadí: 1. Finsko, 2. ČR, 3. USA. I poslední dva zápasy turnaje byly (bohužel) dost jasnou záležitostí. Američané porazili Němce v bitvě o bronz 6:1. Dlouho jsme se nemohli dočkat branek, pak ale Němci třikrát inkasovali a bylo po zápase, protože dát gól pro ně představovalo neskutečný problém.

Pak se čekalo velké dramatické finále. Ono tedy bylo, ale jen do poloviny zápasu. To jsme totiž prohrávali jen 2:3 a celkový dojem z naší hry proti silnějšímu soupeři byl velice příznivý. Pokud jsme zrovna nehráli v oslabení (čehož jsme si na začátku užili víc než dost), byl k vidění vyrovnaný hokej. Bohužel jsme dostali dva poněkud nešťastné a překvapivé góly z větší vzdálenosti a dost velkého úhlu (já jsem ale v té bráně nestál, takže nevím, jestli se to dalo chytat nebo ne). Naši ale dokázali odpovědět krásnou přesilovkovou kombinací, na jejímž konci stál Eiselt, a stejně skvělým průnikem Tomáše Píšy. Ve třetí části to ale začalo jít s českými hráči z kopce. Finové výrazně přidali na bruslení a důrazu a důsledným napadáním nás nenechali prakticky založit slušnou akci. Vyplynul z toho i tříbrankový rozdíl a asi těžko se dalo předpokládat, že se bude opakovat stejný zázrak jako proti Švédsku ve skupině. Na našich hráčích už byla patrná únava a bezradnost, jak se vypořádat s vynikajícím soupeřem. Ten dovedl utkání k vítězství 7:3 a zaslouženě vyhrál celý turnaj.

                                                                                                                                                                                         

                                                         

                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2001 USA: Ellenton ( Florida)

1. Finland

7. Austria

2. USA

8. Brazil

3. Czech Republic

9. Hungary

4. Slovakia

10. Australia

5. Sweden

11. New Zealand

6. Germany

12. Argentina

New Zealand def.      Czech Republic,1-25                                                         Czech Republic def Austria, 9-6

Arnošt

Kos

Arnošt

Schubert (Toman)

Schubert

Jindrák (Toman)

Czech Republic def.Hungary,15-0

 

Sweden def.Czech Republic,2- 3

Bauer (Sekera),

Sekera

Vozdecký

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czech Republic def.USA, 7-12

 

First Quarter -- Scoring: 1, CZE, Bauer (Sekera), 8:58, pp. 2, USA, Rice (unassisted), 11:33. Penalties: Bauer, CZE (tripping), 3:37; C.J. Yoder, USA (hooking), 8:25; Hanson, USA (misconduct), 11:21; Weichselbaumer, USA (high-sticking), 11:21.

Second Quarter -- Scoring: 3, USA, J. Yoder (Lund), 1:27. 4, CZE, Vozdecky (Sekera, Vesely), 2:19, pp. 5, USA, Drevitch (penalty shot), 3:38. 6, USA, Sutton (Lund), 6:58. 7, CZE, Whurtherle (unassisted), 7:12. 8, USA, Marszalek (Ciolli, Sutton), 8:35, pp. 9, CZE, Vozdecky (Vesely), 9:41, pp. 10, USA, Weichselbaumer (Rice), 11:18. Penalties: C.J. Yoder, USA (holding), 1:38; Marszalek, USA (holding), 4:00; Kos, CZE (cross-checking), 6:02; J. Yoder, USA (roughing), 6:02; Schubert, CZE (tripping), 7:43; J. Yoder, USA (interference), 8:49.

Third Quarter -- Scoring: 11, CZE, Vesely (Vozdecky), :52. 12, USA, Nelson (unassisted), 3:13. 13, USA, J. Yoder (Rice, Nelson), 6:19. 14, USA, Hanson (unassisted), 11:17, pp. 15, CZE, Schubert (unassisted), 11:46. Penalties: Weichselbaumer, USA (high-sticking), 4:23; Kos, CZE (cross-checking), 8:07; Arnost, CZE (double minor, high-sticking), 9:33.

Fourth Quarter -- Scoring: 16, USA, Ciolli (Sutton), 2:38, pp. 17, CZE, Vozdecky (Vesely), 6:10. 18, USA, Marszalek (Ciolli), 5:26. 19, USA, Garvey (unassisted), 7:54. Penalties: J. Yoder, USA (interference), 3:06; Mecera, CZE (interference), 5:13; Bauer, CZE (minor, high-sticking; minor, roughing), 5:43; Sutton, USA (minor, high-sticking; major, spearing; game misconduct); Toman, CZE (elbowing), 7:08; Ciolli, USA (tripping), 10:52.

 

 

 

Finland def. Czech Republic, 18-1

Jediný gól našeho týmu vstřelil Ondra Veselý

 

Czech Republic def. Slovakia, 9-8

Schubert

Bauer (Sekera)

Toman (Schubert)

Vozdecký

Veselý 

           

Martin Altrichter 1972

            Jiri Portlik 1977

                                                    ZP  G  A

            Tomas Arnost       1969

            Richard Bauer      1976

            Martin Mecera      1972

            Milan Toman        1979          

            Lubomir Vich         1977

 

            Pavel Whurtherle 1974

            Ivos Jindrak          1966

            Radek Kaudský    1977

            Pavel Kos               1973

            Ronald Schubert   1973

            Martin Sekera        1971  5  11  8

            Tomaš Skružný     1972

            Ondrej Vesely       1977

            Martin Vozdeck    1978

 

Team Manager: Miroslav Dlouh

Team Doctor:   Bohuslav Nejedl

Equipment Manager: Petr Nejedl

Media Relations:Jiri Helcl

Video Coach:   Pavel Canda

 

2002 Německo: Nürnberg/ Pfaffenhofen

 

Team Tschechien 2003

 

 

1. Sweden

9. Hungary

2. Finland

10. Japan

3. Germany

11. New Zealand

4. Czech Republic

12. Great Britain

5. USA

13. Brazil

6. Slovakia

14. Argentina

7. Slovenia

15. Belgium

8. Austria

16. Chile

 

                                                                         

22,7,2002 CZE-GER 6-11

26,2,2002 CZE-FIN 3-5 cemifinále

27,7,2002  CZE-GER 6-9 o bronz                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003 Německo: Nürnberg/ Amberg

Čeští inline hokejisté se snažili na sedmém světovém šampionátu hraném pod hlavičkou IIHF získat svou třetí medaili. Zatím mají ve sbírce stříbro z roku 2000, kdy ve finále turnaje v Hradci Králové a v Chocni podlehli Finsku, a bronz z roku 2001 z amerického Ellentonu.

 

team_cze

transpixel

transpixel

 

 

 

1. Finland

9. Japan

2. Sweden

10. Brazil

3. USA

11. Australia

4. Czech Republic

12. Hungary

5. Germany

13. Great Britain

6. Slovakia

14. New Zealand

7. Slovenia

15. Argentina

8. Austria

16. South Africa

 

30  Radim Drejsl         3 Robert Blaha            

7 Ludek Broz               82 Tomas Maly          

72 Petr Horachek         10 Ivan Rachunek

17 Petr Vykoukal         12 Albin Podstavek

23  Karel Rachunek      20 Pavel Beranek

77 Ales Zacha   27 Ondrej Vesely

83 Ales Hemsky           92 Jiri Suhrada

 

Trenéři :Ivan Tomastik,Richard Blaha

 

 

 

13. Juli 2003    Tschechien – USA 5:6 n.V. (2:1; 1:2; 2:0; 0:2; 0:1)

USA        1 2 0 2 1 -- 6
CZE        2 1 2 0 0 -- 5

First Quarter - Scoring: 1, USA, Deskins (Nolan, Sweatt), 3:33. 2, CZE, Podstavek (K. Rachunek), 9:22. 3, CZE, Broz (Hemsky), 10:24 (pp). Penalties: Deskins, USA (hooking), 1:01; Nelson, USA (tripping), 10:09; Deskins, USA (roughing), 11:17.

Second Quarter - Scoring: 4, USA, Parrish (Deskins, Morrison), 5:20 (pp). 5, CZE, Broz (Zacha, Podstavek), 6:30. 6, USA, Vecere (Moss), 11:37. Penalties: Nelson, USA (elbowing), 1:33; Vesely, CZE (checking from behind), 3:51.

Third Quarter - Scoring: 7, CZE, Beranek (Hemsky), 6:04 (pp). 8, CZE, K. Rachunek (Suhrada), 6:52. Penalties: Schnurr, USA (holding), :25; Moss, USA (tripping), 4:37; K. Rachunek, CZE (tripping), 10:34; Vesely, CZE (roughing), 11:35.

Fourth Quarter - Scoring: 9, USA, Sessa (Deskins, Parrish), :25 (pp). 10, USA, Hartlieb (Vecere), 2:27. Penalties: Chivira, USA (checking from behind), 3:20; K. Rachunek, CZE (roughing), 4:45; Deskins, USA (high sticking), 4:45; Podstavek, CZE (high sticking), 9:06; Rachunek, CZE (slashing), 11:22; I. Rachunek, CZE (match penalty), 11:22; Hemsky, CZE (fighting), 11:22; Sessa, USA (match penalty), 11:22; Hartlieb, USA (fighting - double minor), 11:22.

Overtime - Scoring: 11, USA, Parrish (Deskins), 3:48. Penalties: Broz, CZE (holding), 3:11.

Shots: USA 5-8-9-10-5--37. CZE 9-5-10-5-1--30

Goaltenders: USA, Reynaert (30 shots, 25 saves). CZE, Maly (37 shots, 31 saves).

 

14. Juli 2003    Tschechien – Österreich 11:2 (2:0; 4:0; 3:1; 2:1)

15. Juli 2003    Schweden – Tschechien    6:7 (2:3; 1:1; 1:0; 2:3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17. Juli 2003    Tschechien – Slowakei    13:3 (2:0; 4:0; 2:1; 5:2)

IMG_1589

transpixel

transpixel

Vřava před naší bránou

18. Juli 2003    Finnland – Tschechien   13:3 (2:1; 5:1; 1:0; 5:1)

IMG_1800

transpixel

transpixel

Luděk Brož blokovaný hráčen Finska

 

 

19. Juli 2003    Tschechien – USA            6:11 (0:4; 0:2; 2:4; 4:1)   

USA      4 2 4 1 -- 11
CZE      0 0 2 4 --  6

First Quarter -- Scoring: 1, USA, Morrison (Lee, Nelson), 1:44. 2, USA, Schnurr (unassisted), 4:22. 3, USA, Lee (Parrish, Nolan), 5:22. 4, USA, Parrish (Morrison, Deskins), 9:09 (pp). Penalties: Rachunek, CZE (slashing), 8:32; Sweatt, USA (hooking), 9:44.

Second Quarter -- Scoring: 5, USA, Parrish (Hartlieb, Deskins), 1:39 (pp). 6, USA, Deskins (Hartlieb, Morrison), 3:44 (pp). Penalties: Broz, CZE (tripping), :28; Vesely, CZE (bench), 2:54; Broz, CZE (holding), 4:00; Moss, USA (roughing), 4:00; Horachek, CZE (hooking), 6:39.

Third Quarter -- Scoring: 7, USA, Deskins (unassisted), :51. 8, USA, Sweatt (Deskins), 7:39. 9, CZE, Broz (Vesely), 8:12. 10, USA, Sessa (Deskins), 8:18. 11, USA, Moss (Lee, Hartlieb), 10:27. 12, CZE, Beranek (Podstavek), 11:05. Penalties: Sweatt, USA (high sticking), 3:13; Sweatt, USA (high sticking), 5:45.

Fourth Quarter -- Scoring: 13, CZE, Broz (Beranek, Vesley), :41. 14, CZE, Vesely (Rachunek), 5:19. 15, CZE, Rachunek (Broz), 7:36 (pp). 16, CZE, Hemsky (Broz), 8:09 (pp). 17, USA, Morrison (Hartlieb), 10:25 (pp). Penalties: Beranek, CZE (roughing), 3:29; Moss, USA (roughing), 3:29; Morrison, USA (high sticking), 5:23; Parrish, USA (hooking), 6:00; Schnurr, USA (slashing), 8:31; Beranek, CZE (hooking), 9:10.

Shots On Goal: USA 11-4-14-16--45. CZE 14-13-12-6--45.

Goaltenders: Reynaert, USA; Bonvie, USA, 8:09 of the fourth. Maly, CZE; Drejsl, CZE, 7:39 of the third.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_2489

Aleš Hemský kontroluje situaci před bránou.

 

Prohra v zápase o třetí místo

Na mistrovství světa organizace IIHF prohráli naší reprezententi v zápase o třetí místo. Stejně jako před rokem skončila česká reprezentace na čtvrtém místě.

Český tým nezvládl úvod utkání. Tři góly inkasoval už za pět a půl minuty.

Do konce první čtvrtiny inkasovalo ještě čtvrtou branku.

Definitivní ránu zasadili Američané celku Ivana Tomaštíka v začátku druhé části opět dvěma brankami v rychlém sledu.

Češi byli v útlumu a další brzký gól inkasovali ve druhém poločase, sami se prosadili až po osmé trefě soupeře.

Převaha v poslední části korunovaná dvěma slepenými brankami při přesilovkách už jim nebyla nic platná.