02.06.2014 | Filip Červinka

Australané obrátili zápas s Lotyšskem a radují se z prvních bodů

První klání druhého hracího dne divize I si na starosti vzali hráči z Austrálie, kteří se postavili lotyšskému celku. Oba soupeři na první body před zápasem stále čekali a očekávala se tak tuhá bitva. Do té sice vstoupili lépe Lotyši, ale Australané po polovině zápasu přidali a vývoj utkání naprosto zvrátili ve svůj prospěch.

Zápas č. 2  •  po 2.6.2014  •  14:00  •  Online přenos utkání
Austrálie
5:1
Lotyšsko

Čtvrtiny: 0:0, 0:1, 3:0, 2:0
Austrálie: James – Gavin, Casaceli, Fritchley, Haynes – Fitzgerald, Collins, Jones, Brophy – Turner, Best, Todd, Cleland – Austin.
Lotyšsko: Kruze – Ogorodnikovs, Batraks, Sancovojs, Fadejevs – Konisevs, Bugovs, Bullitis, Zvirbulis – Mitrovs, Vasilonoks, Buss, Cimermanis.
Branky a asistence: 26. Jones (Collins, Brophy), 33. Fitzgerald (Jones, Brophy), 34. Fritchley (Haynes, Gavin), 37. Gavin, 47. Collins (Jones) – 23. Konisevs.
Střely: 34:20 (8:6, 4:5, 10:1, 12:8).
Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0.
Rozhodčí: Haszonits (HUN), Würtherle (CZE). Diváků: 21.

Oba soupeři se do sebe od prvních minut pustili a na obou koncích hrací plochy bylo k vidění několik nebezpečných střel. Lotyšsko si vypracovalo velký tlak ve v početní převaze, ale tu využít nedokázalo. Australany to zdravě nahněvalo, ale nepřálo jim štěstí a hned třikrát orazítkovali tyč lotyšské klece!

Začátek druhé čtvrtiny se nesl ve stejném duchu, jako skončila ta první. Do šancí se tlačili Australané a gólman Kruze si musel připadat jako na střelnici. Před koncem druhé části však udeřil jako blesk z čistého nebe Vladislavs Konisevs a Lotyšsko se rázem dostalo do vedení. „Po první inkasované brance jsme si v kabině říkali, že se nesmíme nechat rozhodit a hrát dál svoji hru, díky které jsme Lotyše často uzamkli na jejich polovině,“ nedělal si těžkou hlavu a věřil ve vítězství gólman Austrálie Michael James.

Australané vstoupili do třetí čtvrtiny jako uragán, který ničí vše na potkání a vyrovnání si vzal na starost Sean Jones. Hráči s klokanem na hrudi přidali ještě dva góly, a to z dílny Brentona Fitzgeralda a Luka Fritchleyho.

V první minutě závěrečné části se do samostatného úniku dostal Jordan Gavin a nasměroval tak Austrálii za vítězstvím. Na závěr ho doplnil ještě Antony Collins, který upravoval na 5:1.

Stuart Philps (Austrálie): „Je pravda, že v první čtvrtině bylo dost těžkých chvil, trefili jsme hodně tyček a nakonec také inkasovali první branku. Nicméně bylo důležité, abychom hráli to, co jsme si řekli před zápasem. A to se nakonec stalo. Samozřejmě dnes bylo hodně nutné vyhrát, ale to je úplně stejné v každém zápase tady na mistrovství."

Romans Glazkovs (Lotyšsko): „Zápas jsme začali dobře, do první poloviny to byla vyrovnaná hra. Ale pak jsme udělali pár zbytečných chyb v obraně, ze kterých jsme dostali góly. Co se týče jejich brankáře, chytal velice dobře, možná je to i tím, že je tak vysoký.“