06.06.2014 | David Záruba

Česko se rozloučilo se svým šampionátem. Neškodným Britům nasázelo šest branek

Bitva zklamaných čtvrtfinalistů neměla jen punc nutnosti, pouze vítězství dávalo jistotu setrvání v elitní skupině. Češi prokázali jednoznačně vyšší kvalitu a do bojů o záchranu poslali Velkou Británii. Vyslanci královny Alžběty II. drželi s domácím týmem krok jen do poloviny druhé čtvrtiny, kdy česká reprezentace třemi brankami během 73 vteřin zaplašila veškeré pochyby. Pak už to byla pohoda, tým kolem Vozdeckého a Hemského se loučí pátým místem.

Zápas č. 5  •  pá 6.6.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
Česko
6:1
V. Británie

Čtvrtiny: 1:0, 3:0, 1:0, 1:1
Česko: Salfický (25. Brabec) – Strýček, Šimo, Vozdecký, Šebek – Kameš, Cik, Hemský, Brož – Čáp, Šenkeřík, Kubica, Buchtele – Bernad, Loskot, Hrazdira
V. Británie: Tanner – Pearman, Lowe, Walsh, Viney – Finney, Shelton, Sillitoe, Hutchinson – Hamer, Archer, Niamatali, Jones – Clarkson
Branky a asistence: 11. Šenkeřík (Kubica, Šimo), 17. Kubica (Buchtele, Čáp), 18. Vozdecký (Šimo, Šebek), 18. Cik (Hemský, Brož), 28. Šebek (Šimo, Vozdecký), 37. Šimo (Strýček, Šebek) – 47. Finney (Archer, Hamer)
Střely: 32:18 (8:6, 7:6, 10:1, 7:5).
Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Virta (FIN), Scott (AUS).

Zahřívací desetiminutovku vyplnily přesilové hry obou týmů, ovšem ani jeden se nedokázal v převaze prosadit. Češi si brzy získali převahu, kterou podpořil vedoucím gólem Petr Šenkeřík. Do minuty mohlo být srovnáno, ale Pearman v samostatném úprku nedokázal na Salfického vyzrát.

Češi trestali nemilosrdně, i když gólovou smršť si schovali až 17. a 18. minuty. Zdeněk Kubica si počkal na přiťuknutí od Buchteleho a zvýšil na 2:0. Za 41 vteřin schoval svou střelu za beka Martin Vozdecký, a když po půl minutě Hemský připravil lehkou pozici pro osamoceného Lukáše Cika, žádali zamotaní Britové oddechový čas.

V tu chvíli už asi tušili, že utkání se bude obracet těžko. „Ta minuta byla naším nejslabším momentem. Dostali jsme tři góly a pak už jsme neměli šanci. Češi ovládali celý zápas,“ uvědomoval si nejlepší hráč Britů na turnaji Rob Shelton.

Díky minutovému relaxu sice dokázali otupit střelecké řádění uvolněných Čechů, ale sami dopředu nic nebezpečného nevymysleli. Domácí tak soustavně zaměstnávali Tannera, který sice dlouho odolával, ale na šikovnou teč Patrika Šebka nestačil.

Aby se zahřál i český brankář Brabec, který o půlce nahradil Salfického, vyrazil dopředu rychlonohý Jones. Zakončil dobře, ale Brabec měl lapačku v pozoru. To už do hry nenaskakoval odpočívající Hemský.

O vítězi bylo dlouho dopředu rozhodnuto, Čeští hokejisté ale chtěli potěšit věrné diváky, kteří i přes čtvrtfinálové zklamání dorazili. Šestou branku krátce po Vozdeckého tyči přidal tvrdou ranou Michal Šimo. Další gól českého týmu nemohl být uznán, neboť brankář Tanner přišel o helmu. Čestnou radost britského týmu zařídil minutu před koncem Nathan Finney.

Češi se rozloučili s domácím turnajem pátým místem. Nejlepším hráčem týmu na šampionátu se stal Patrik Šebek.

Petr Hemský (Česká republika): Po čtvrtfinálovém zklamání bylo těžké mužstvo motivovat. Po tom začátku, kdy jsme začali dávat góly, jsme už hráli v pohodě a utkání jsme kontrolovali. Letos byla laťka vysoko, protože posledně jsme tady byli zlatí, takže letos jsme to chtěli obhájit. Bohužel se nám to ale nepodařilo.