01.06.2014 | Daniel Horažďovský

I přes ospalý začátek si Američané připsali hladké vítězství nad Velkou Británií

Celé utkání patřilo hráčům USA. První branku ale vstřelili překvapivě Britové, kteří dlouho odolávali silnému tlaku svého soupeře. Američané svou střelnici rozjeli až po první přestávce. Vstřelili pět branek a utkání nabralo jednoznačnou tvář. Skóre se dlouho drželo před desetigólovou hranicí, ale v poslední minutě utkání dvouciferné skóre dokonal povedenou ranou Matt White. Utkání nakonec skončilo jasným vítězstvím z pohledu favorita celého mistrovství.

Zápas č. 1  •  ne 1.6.2014  •  14:00  •  Online přenos utkání
V. Británie
3:10
USA

Čtvrtiny: 1:1, 0:5, 1:3, 1:1
V. Británie: Tanner (25. Birch) – Lowe, Clarkson, Walsh, Pearman – Hamer, Niamatali, Finney, Shelton – Hutchinson, Archer, Sillitoe, Viney – Jones.
USA: Kuhn – Rodriguez, Burnett, White, Spezia – Lee, Kettler, Noe, Cadiz – Thompson, Kavaya, Novak, Siemer.
Branky a asistence: 9. Shelton (Pierman, Walsh), 28. Shelton (Niamatali), 45. Shelton (Finney) – 11. Noe (Novak), 14. Kettler (Noe), 15. Cadiz (Noe), 17. Rodriguez (White, Spezia), 19. Lee (Noe, Kettler), 21. Spezia (Rodriguez), 26. Lee (Cadiz, Noe), 29. White (Burnett), 29. Noe (Cadiz), 48. White (Novak, Lee)
Střely: 13:49 (2:11, 0:16, 6:12, 5:10).
Vyloučení: 8:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Krajl (SLO), Prchal (CZE). Diváků: 150.

Úvod utkání rozhodně patřil hráčům Spojených států. Ti drželi tempo hry pevně ve svých rukou a svému soupeři jen málokdy dovolili nějakou větší šanci. Hráči ze zámoří velmi aktivně útočili na britskou branku, ale ostrované drtivému tlaku srdnatě odolávali. Občas si také oni vytvořili rychlý kontr, ale Kuhn soupeřovi projektily kryl.

Ovšem Britové dokázali jeden ze svých kontrů využít, když Rob Shelton propálil Kuhna skrytou střelou pod vyrážečku. Američané se vrátili do zápasu v přesilové hře, když pohlednou kombinaci zakončil Travis Noe.

Druhou třetinu odstartovali Američané přímo skvěle. Cody Kettler s Juniorem Cadizem velmi rychle a hned po sobě rozvlnili síť za Tannerem. Díky těmto zásahům se hráči USA dostali do pohodového vedení, které si poté již jen užívali.

Po svých spoluhráčích totiž záhy skórovali Rafael Rodriguez, Patrick Lee a Tyler Spezia, kteří již dali výsledku jasnou podobu a po polovině utkání již nebylo o vítězi pochyb.

Američané si byli vědomi svým vedením, díky kterému některé své akce chtěli za každou cenu ještě vyšperkovat a nebo přihrát svému soupeři do prázdné branky. Proto již tak nebezpečné šance k vidění nebyly. I přes to skóre navýšil povedenou střelou pod horní tyč Patrick Lee. Britové snížili díky šťastnému odrazu od amerického brankáře. Branka byla připsána Robu Sheltonovi.

Po třech čtvrtinách to bylo už 2:9. Trefili se Matt White a Travis Noe. Američanům tak zbývala celá jedna čtvrtina na dokončení dvouciferného výsledku.

To se nakonec Spojeným státům podařilo, i když těsně před koncem utkání. Poslední část se odehrála v odpočinkovém duchu. Nejprve snížili Britové dorážkou Roba Sheltona. Sám autor gólu však ze svého hattricku po zápase příliš šťastný nebyl: „Své tři branky bych nejraději vyměnil za úspěch týmu", tvrdil britský ostrostřelec. Poté již padla zmiňovaná desátá branka. Postaral se o ni Matt White. Američané své utkání v pohodě zvládli a rozdrtili Brity 3:10.

Simon Hehir (Velká Británie): Hlavním důvodem naší porážky bylo mnoho hloupých chyb ve druhé třetině, která nás hodně uzemnila. Hráči špatně řešili situace a prakticky jsme hráli jen polovinu zápasu. Byl to ale úvodní zápas turnaje a doufám, že naši hru celkově zlepšíme. Spokojeni můžeme být pouze se začátkem utkání, do kterého jsme neměli špatný nástup a se závěrem, ve kterém jsme se opět zvedli. Do dalšího zápasu se musíme vyvarovat chyb, které jsme dělali v utkání s Američany a hlavně bojovat naplno po celou dobu zápasu.

Joe Cook (USA): Myslím, že jsme měli docela slabý vstup do utkání, takže máme do dalších utkání stále co zlepšovat. Nicméně vynahradili jsme si to v druhé polovině zápasu, kdy se nám podařilo Brity přehrát a vstřelit několik branek. V dalších utkáních se musíme tlačit více do útoku a hrát naplno celý zápas, protože žádné utkání není lehké a my chceme své soupeře porážet.