03.06.2014 | Petr Dejnožka

Japonští samurajové gólem v závěru utkání srazili Brazilce na poslední místo tabulky

V přímém souboji o konečné umístění v základní skupině D se Japonsku podařilo přehrát nepříjemné Brazilce 4:3. I přesto, že v duelu vedlo Japonsko již o dvě branky, muselo se v závěru za nerozhodného stavu uchýlit ke hře bez brankáře a drama tím rozhodnout.

Zápas č. 3  •  út 3.6.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
Japonsko
4:3
Brazílie

Čtvrtiny: 1:1, 2:1, 0:0, 1:1
Japonsko: K. Osawa – Nišinaga, G. Cučimoto, Ohto, Kawaguči – Kobajaši, Suzuki, Goto, Kohda – Ušidžima, Kuribajaši, T. Osawa, Jonejama – Aoki, Asanuma.
Brazílie: Ruane – Custódio, Guilardi, Guzman, Almeida Filho – Araujo, Brandao, Gomes, Geraldini – Polido, Andrade, Vasconcelos, De Magalhaes – Silva, Dos Santos.
Branky a asistence: 6. Kohda (Goto, Kobajaši), 14. Goto (Kohda), 17. Suzuki, 47. Nišinaga (Ohto, G. Cučimoto) – 10. Guzman (Custódio, Guilardi), 18. Gomes (Guilardi, Filho Almeida), 39. Guilardi (Araujo)
Střely: 23:24 (8:5, 8:4, 3:10, 4:5).
Vyloučení: 4:3. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Erd (AUT), Wittmann (GER). Diváků: 150.

Vstup do utkání vyšel o poznání lépe výběru Japonska, který po šesti odehraných minutách otevřel skóre v přesilové hře zásluhou Seidžiho Kohdy. Z vedení se však hráči ze země vycházejícího slunce příliš dlouho neradovali, s vyrovnáním totiž přispěchal ještě v úvodní čtvrtině utkání Caua Guzman. Misky vah se na stranu Japonska převážily krátce po začátku druhé dvanáctiminutovky, když se do střelecké listiny zapsal také Tomoja Goto.

O tři minuty později zvuky brazilské samby znovu o něco utichly. Hrubé chyby Almeidy Filhy využil Aguri Suzuki, který svůj únik využil povedeným blafákem. Brazilci však za nepříznivého stavu zbraně nesložili a povedenou druhou polovinou zápasu si vykoledovali vyrovnání. Nejprve se totiž prosadil Bruno Gomes, později na něj po povedené přesilovkové akci navázal Jose Guliardi.

Současný stav japonskému týmu nevyhovoval, k zisku třetí pozice potřeboval bezpodmínečně zvítězit za tři body. Právě proto přistoupil v samotném závěru ke hře bez brankáře, kterou necelé dvě minuty před koncem přetavil ve vítězný gól Kentaro Nišinaga. Konečné skóre 4:3 posunulo Japonce na třetí místo, na houževnaté Brazilce zbyla pozice čtvrtá.

Kan Nakadžima (Japonsko): Dnešní zápas byl pro nás rozhodující v dalším pokračování turnaje. Kdybychom prohráli, skončili bychom na posledním místě ve skupině. Nepomohla by nám ani výhra v prodloužení, museli jsme za každou cenu vyhrát v základní hrací době, a proto jsem se rozhodl k odvolání brankáře v závěru zápasu. Jsem moc rád, že nám tento krok vyšel a můžeme slavit první tříbodové vítězství na turnaji.

Jeffrey Prime (Brazílie): Měli jsme hodně střel z velké vzdálenosti, ale vůbec jsme se nedostávali do výhodných pozic v blízkosti branky. Naopak Japonci nám vstřelili tři góly v přesilovce, vlastně jen dva, ale ten třetí byl krátce po vypršení trestu. To rozhodlo.