01.06.2014 | Martin Schwarz

Maďarsko našlo recept na úspěch, v nájezdech přetlačilo Japonce

Počáteční hrací den mistrovství světa v inline hokeji se rozběhl na plné obrátky. První puky začaly padat gólmanům do sítě už v brzké nedělní odpoledne, v podvečerních hodinách potom vyrukovala na led také reprezentace České republiky. Vstup do turnaje následně ochutnaly i celky Japonska a Maďarska, pro které může být úvod inlinového šampionátu mimořádně klíčový. Nakonec mužstvo s asijskou příslušností dokázalo bodovat hned v prvním zápase. Japonsko sice neporazilo maďarskou družinu a podlehlo 3:4 na nájezdy, svým výkonem ale zajistilo dostatečnou podívanou přítomným divákům.

Zápas č. 1  •  ne 1.6.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
Maďarsko
4:3sn
Japonsko

Čtvrtiny: 0:2, 0:0, 1:0, 2:1 - 0:0
Maďarsko: T. Kiss – Revak, Lencses, Feil, A. Kiss – I. Bartalis, Orban, Ladanyi, Rafaj – Fekecs, Pal, Vaszjunyin, B. Bartalis – Papp
Japonsko: K. Osawa – Nišinaga, Cučimoto, Ohto, Kawaguči – Kobajaši, Kohda, Goto, Aoki – Ušidžima, Asanuma, T. Osawa, Jonejama – Kuribajaši
Branky a asistence: 31. Lencses (Revak, Feil), 41. I. Bartalis (Orban, Ladanyi), 48. Ladanyi (Revak), rozh. náj. Rafaj – 7. Ohto (Kuribajši, Kawaguči), 11. Cučimoto (Ohto, Kawaguči), 37. Ohto (Kawaguči, Nišinaga)
Střely: 39:22 (4:8, 9:4, 14:1, 8:5 - 3:4).
Vyloučení: 3:6. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Vikman (FIN), Christiansen (CAN). Diváků: 200.

Představení obou celků začalo ve vyrovnaném tempu, ani jeden ze soků na hrací ploše nevykazoval větší herní převahu. Na skóre byla opatrná hra znát, oproti předchozím střetnutí branky padaly až později. Až necelých šest minut před koncem první čtvrtiny otevřel skóre utkání při přesilovce Japonec Daisuke Ohto a družstvo ze země vycházejícího slunce vedla 1:0, hned po něm při hře tři na tři zvyšoval už na 2:0 rozradostněný Gentaro Cučimoto. Japonsko drželo po první dvanáctiminutovce vedení o dvě branky.

Stále ovšem platilo, že herní projev mezi Maďarskem a Japonskem patřil mezi vyrovnaná klání na šampionátu. Maďaři navíc předvedli daleko ofenzivnější výkon, než tomu bylo v první čtvrtině. Z první velké šance napálil Fakecs pravou tyč Osawovy klece. Také bíločervení se nenechávali v průběhu periody zahanbit, před Kissem způsobil na chvíli závar aktivní Ušidžima. Oba brankáři ve svých brankovištích v době okolo poloviny utkání dominovali, i proto nepadla v průběhu druhé čtvrtiny ani jedna branka.

Maďarská posádka mohla využít hned v samotném počátku třetí čtvrtiny přesilovou hru, když zatlačila Japonce do jejich vlastního pásma a před vlastního gólmana. Avšak důraz nebyl dostatečný, nepomohla ani snaha o teč v podání Bartalise. Následující početní výhoda stejné družiny už ale gólové hody přivanula. První kotouč do japonské sítě dopravil tvrdou pumelicí Tamac Lencses - 1:2. Japonsko se ještě naskytlo v přesilovce před koncem předposlední třetiny, ale neskórovalo. Zbytek početní výhody byl přenesen do čtvrtiny čtvrté.

Okamžitě zkraje čtvrté části hry se Asiaté prosadili, když měli i nadále k dispozici o jednoho muže v poli navíc. Zpátky na dvoubrankový rozdíl bíločervení odskočili už necelou půlminutu po startu periody, kotouč do sítě srdnatě protlačil podruhé za večer Daisuke Ohto. Přesilové hry začaly určovat směr duelu. Tentokráte poklidnou kombinaci rychlou střelou pod víko z první zakončil Maďar Balazs Ladanyi - 2:3. Zdálo se, že hostující tým už pohlídá výsledek, ale minutu před koncem základní hrací doby stihli Maďarští vyrovnat při hře bez gólmana na 3:3 Balazs Ladanyi, i on tak skóroval podruhé. Nerozhodly ani nastavené minuty navíc. Došlo na samostatné nájezdy. V nich si rozhodující trefu na konto připsal Maďar Attila Rafaj a ukončil zápas. Jednu z nejtěžších pozicí v zápase pak skýtal gólman Evropanů. "Chytalo se mi velmi těžce, dlouho na mě nešla žádná střela. Postupem času se to sice zlepšilo a jsem rád, že to kluci zvládli otočit", sdělil po duelu.

Miroslav Vybíral (Maďarsko): Očekával jsem, že to bude těžké utkání. Půl zápasu jsme hledali toho hráče, který to vezme na sebe a dokáže dát gól. Naštěstí se nám povedlo vyrovnat při hře bez brankáře a v nájezdech strhnout vítězství na naši stranu. Pro nás je důležité, že jsme vyhráli a je jedno, že za dva body. Hráči se musí víc tlačit do koncovky, což musíme do dalšího zápasu zlepšit.

Kan Nakadžima (Japonsko): My dnes cestovali do Pardubic z Tokia devatenáct hodin. Byli jsme velmi unavení, ale přesto jsme ztratili zápas až v nájezdech. Byl to od nás dobrý první zápas. Ale jestli budeme takhle hrát i v příštích utkáních, budeme úspěšní.