06.06.2014 | Tomáš Pavlík

Austrálie dokonala úžasný obrat proti Chorvatsku a slaví postup do finále Divize I

Některé zápasy play-off letošního světového šampionátu jsou opravdu dramatické a pro fanoušky velice atraktivní! V jednom takovém se střetlo i Chorvatsko s Austrálií. Hokejisté z Jadranu vedli v průběhu utkání už 5:2 a vypadalo to, že si výhru už vzít nenechají. Jenomže Australané skvělou závěrečnou čtvrtinou dohnali tříbrankový náskok svého soupeře a v prodloužení dokonce rozhodli o svém postupu!

Zápas č. 5  •  pá 6.6.2014  •  18:00  •  Online přenos utkání
Chorvatsko
5:6pp
Austrálie

Čtvrtiny: 2:1, 2:1, 1:0, 0:3 - 0:1
Chorvatsko: Tomljenovič – Tadič, Trstenjak, Čunko, Šišeta – Jačmenjak, Srketić, Kopajtić, Miličić – Škrapec, Šilović, Janković, Novotný – Polašek
Austrálie: James (Glass) – Gavin, Casaceli, Fritchley, Haynes – Brophy, FItzgerald, Jones, Collins – Turner, Best, Cleland, Todd – Austin
Branky a asistence: 3. Miličič (Jačmenjak, Kopajtič), 8. Jačmenjak (Šišeta), 17. Novotny (Jankovič), 22. Tadič (Čunko), 25. Jačmenjak (Kopajtič) – 9. Brophy (Fitzgerald), 14. Brophy (Collins, Fitzgerald), 37. Best (Fitzgerald), 46. Collins (Fitzgerald), 46. Fitzgerald (Best, Collins), 52. Fritchley (Gavin)
Střely: 25:33 (6:4, 6:7, 9:7, 3:11 - 1:4).
Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Aumueller (GER), Haszonits (HUN). Diváků: 40.

Nebyly odehrány ani tři minuty a chorvatský celek se dostal do vedení, Matija Miličić stál na konci povedené kombinace. Jenomže o čtrnáct sekund později bylo srovnáno, když Christopher Brophy propálil Tomljenoviće. Hokejisté z Jadranu si ovšem ještě před koncem první čtvrtiny vzali vedení po trefě Igora Jačmenjaka zpět .

Na začátku druhé periody svítil na světelné tabuli opět nerozhodný stav poté, co proměnil australskou přesilovku Christopher Brohpy, pro něhož to byla druhá branka v utkání. K vidění byl hokej nahoru dolů, který se musel každému líbit. Chorvati pak svému soupeři odskočili na rozdíl dvou gólů po zásazích Jana Novotného a Marko Tadiće.

Po 47 odehraných sekundách třetí čtvrtiny přidal svůj druhý zásah Igor Ječmenjak a chorvatský tým vedl už o tři branky. Ve zbytku periody poté byli lepší Chorvati a zdálo se, že na nějaký zvrat už to nevypadá. Ovšem hned na startu závěrečné fáze hry bylo po gólu Steva Besta sníženo a naděje svěřenců Stuarta Philpse stále žily.

Necelé tři minuty před koncem to pak bylo pouze o gól, když se trefil Brenton Fitzgerald a závěr utkání tak sliboval pořádné drama! A o pár vteřin později dokázali Australané díky přesné teči stejného hráče dokonce vyrovnat!

V prodloužení byla mírně lepší Austrálie, která také minutu a čtrnáct sekund před jeho koncem zásluhou přesné dělovky Luke Fritchleyho rozhodla. "Dosáhli jsme vůbec poprvé v historii na finále, je to nepopsatelný pocit! Jsem nesmírně šťastný! Dokázali jsme v zápase s Chorvatskem nemožné a je to ohromný zážitek!" zářil radostí po zápase střelec vítězného gólu.

Stuart Philps (Austrálie): Bylo to absolutně bláznivé utkání. Prohrávali jsme 2:5, tak jsme na tento nepříznivý stav reagovali změnou jednotlivých formací a ono to pomohlo. Najednou jsme hráli lépe a agresivněji. Konec utkání už patřil čistě nám a dokázali jsme naprosto otočit skóre. Co na to říct, jsem na hráče nesmírně pyšný, je to pro Austrálii obrovský úspěch.