05.06.2014 | Tomáš Pavlík

Rakušany mrzí nevyužité šance, posledním semifinalistou Divize I se stává Lotyšsko!

Tento čtvrtfinálový souboj se řadí mezi ty nejdramatičtější. V první polovině utkání na ledě vládlo jedno mužstvo, tím bylo Rakousko. Hokejisté z pod Alp nevyužili mnoho šancí, ovšem i tak vedli 2:0 a na nějaký zvrat to nevypadalo. Lotyši se ovšem dokázali zvednout a i díky dvěma Batraksovým gólům obrátili chvíli před koncem poslední čtvrtiny vývoj utkání ve svůj prospěch. Nicméně Rakušané dokázali v hodině dvanácté opět vyrovnat a šlo se do prodloužení. Ani v něm se nerozhodlo a ovšem tak rozhodly nájezdy. V těch bylo šťastnější Lotyšsko, to vyhrálo na turnaji vůbec poprvé.

Zápas č. 4  •  čt 5.6.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
Rakousko
3:4sn
Lotyšsko

Čtvrtiny: 1:0, 1:0, 0:1, 1:2 - 0:0
Rakousko: Hirn (Zeugswetter) – Lange, Reinthaler, Oberkofler, Spannring – Gruber, Schweda, Macierzynski, Zwerger – Muller, Niec, Haidinger
Lotyšsko: Kazanovs (Kruze) – Batraks, Ogorodnikovs, Sancovojs, Fadejevs – Begovs, Konisevs, Zvirbulis, Bullitis – Mitrovs, Vasilonoks, Buss, Cimermanis
Branky a asistence: 1. Spannring (Oberkofler, Lange), 23. Schweda (Spannring, Muller), 48. Gruber (Lange) – 30. Bullitis (Fadejevs), 44. Batraks (Ogorodnikovs, Sancovojs), 47. Batraks (Ogorodnikovs, Fadejevs), rozh. náj. Begovs
Střely: 40:34 (12:6, 8:5, 7:11, 10:10 - 3:2).
Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Haszonits (HUN), Fridrich (SVK). Diváků: 70.

Rakousko se velice rychle dostalo do vedení. Uplynolo 33 sekund a povedenou kombinaci zakončil přesnou střelou Patrick Spannring. Ve zbytku čtvrtiny hokejisté z pod Alp jasně přehrávali svého soupeře a mohlo je mrzet mnoho nevyužitých příležitostí.

Ani druhá čtvrtina nevypadala jinak. Po mnoha spálených šancích se těsně před koncem druhé fáze hry trefil Peter Schweda a bylo to 2:0. Lotyši se ovšem vzchopili a chvíli po startu třetího dějství zásluhou Janise Bullitise snížili. Po kontaktní brance se do konce čtvrtiny hrál vyrovnaný hokej.

Lotyši na turnaji skončit ještě nechtěli, v poslední periodě se misky vah převrátily a outsider začal svého soupeře přehrávat. Pět minut před koncem pak bylo srovnáno. Arturs Batraks propálil rakouského gólmana přesně nad lapačku. Ovšem to nebylo z lotyšské strany všechno. Minutu a dvacet dva sekund před koncem čtvrté části zápasu se trefil opět Arturs Batraks a Lotyšsko směřovalo do semifinále. Osm vteřin před koncem se ovšem kotouč dostal na hůl Gerda Grubera a bylo opět vyrovnáno!

Prodloužení mnoho vzrušení nepřineslo, ani jeden z týmů se dopředu příliš nehnal. O vítězství tak musely rozhodnout až nájezdy. Rozuzlení přinesla až jejich pátá série a úspěšný střelec Rustams Begovs.

Kde se vzala v Lotyších síla ještě se zápasem něco udělat? "Začali jsme hrát dobře z obrany, a to bylo důležité. Teď se nám bude těžce usínat, ale musíme si pořádně odpočinout na zítřek a v dalším utkání bojovat úplně stejně," říkal po zápase brankář vítězného týmu Renars Kazanovs.

Svěřenci trenéra Glazkovse postupují do semifinále a přitom v základní skupině nezískali ani bod. "Co bylo, to bylo. Ve skupině jsme všechny zápasy prohráli, ale dnes se náš tým semkl a dokázal skvěle zvítězit," konstatuje Kazanovs, jenž se může radovat z velikého úspěchu.

Andreas Wanner (Rakousko): Myslím, že jsme začali velmi dobře. Vstřelili jsme první gól a následně přidali další. Kontrolovali jsme hru až do konce druhé části, ale potom jsme ztratili koncentraci, nesoustředili jsme se tak, jak bylo potřeba a Lotyši nás potrestali. Další věcí je, že jsme neproměnili šance a do prodloužení jsme se dostali s velikým štěstím. Tam jsme ale zápas ztratili v jeho první půlce, velmi nás to mrzí.

Romans Glazkovs (Lotyšsko): Je skvělé, že se nám povedlo postoupit do semifinále. Ačkoli se nepovedlo vyhrát ani jednou ve skupině, dnes se to podařilo a senzačně máme otevřenou cestu ke dveřím semifinále. Věřím, že zítra předvedeme podobný výkon.