01.06.2014 | Marek Votke

Slovinci prokázali přehled na ploše a s pomocí Jure Sotlara přejeli Lotyšsko 9:4

Ve třetím zápasu Mistrovství světa v inline hokeji se mezi sebou střetly reprezentace Lotyšska a Slovinska. Hosté po celý zápas prokazovali na hřišti veliký přehled a po zásluze zvítězili 9:4. Na vítězství se svým hattrickem podílel Jure Sotlar.

Zápas č. 1  •  ne 1.6.2014  •  15:00  •  Online přenos utkání
Lotyšsko
4:9
Slovinsko

Čtvrtiny: 1:1, 0:2, 2:3, 1:3
Lotyšsko: Kazanovs (37. Kruze) – Fadejevs, Šancovojs, Batraks, Ogorodnikovs – Zvirbulis, Bullitis, Begovs, Koniševs – Bušs, Cimermanis, Vasilonoks, Mitrovs.
Slovinsko: Pavlič – Erman, Berlisk, Koren, Krajl – Vedlin, Simsič, J. Sotlar, Krivič – Ferjanič, Frol, N. Sotlar, Lončar – Igličar.
Branky a asistence: 10. Ogorodnikovs (Fadejevs) 26. Vasilonoks (Mitrovs), 28. Konisevs (Zvirbulis), 43. Ogorodnikovs – 5. Erman (Koren), 20. Kralj (Koren, Berlisk), 22. J. Sotlar (Krivič, Vedlin), 25. J. Sotlar (N. Sotlar, Simsič), 30. Vedlin (Kralj, Koren), 36. J. Sotlar (Vedlin, Krivič), 42. Koren (Berlisk, Erman), 44. Lončar (N. Sotlar), 47. Krivič.
Střely: 17:41 (6:9, 4:16, 4:6, 3:10).
Vyloučení: 5:1. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Erd (AUT), Virta (FIN). Diváků: 50.

V prvních minutách třetího zápasu Mistrovství světa mezi Lotyšskem a Slovinskem byli aktivnější hosté a po právu šli v čase 4:25 do vedení, když situaci dvou proti brankáři vyřešil Mateuz Erman.

Hra se ale postupem času v první čtvrtině vyrovnala a ke slovu se dostali i Lotyši. Při hře tři na tři se proti brance Pavliče rozjel Arťem Ogorodnikovs a slovinský brankář proti jeho střele neměl nárok.

Od začátku druhé čtvrtiny to byli znovu Slovinci, kdo o sobě dával na hřišti vědět výrazně více. Dvě veliké šance promrhal Jure Sotlar, když nejprve neúspěšně uháněl sám na Kazanovse a při druhém pokusu v pádu přestřelil lotyšskou branku.

Góly začaly padat až v závěru druhé části. V čase 19:22 Slovinci krásně vyšachovali domácí obranu a Matic Kralj zakončil do prázdné branky ještě krásnější kombinaci. O dvě minutky později už vedli hosté o dvě branky, tentokráte se po další skvělé kombinaci prosadil smolař předchozích okamžiků Jure Sotlar.

Slovinci na svého soupeře vlétli i na začátku čtvrtiny třetí. Vyloučení Eduardse Mitrovse za hákování potrestal přesnou střelou z první Jure Sotlar.

Lotyšsko ale našlo rychlou odpověď. Za sedmasedmdesát vteřin po Sotlarově trefě se prosadil Augusts Vasilonoks, když pláchl hostujícím obráncům a i přesto, že byl faulovaný, dokázal zakončit ke své spokojenosti. Za další dvě minutky Lotyši dokonce snížili na rozdíl jediné branky. Po chybné rozehrávce Slovinců se ke kotouči dostal Vladislav Koniševs a zakončil přesně k tyči.

Slovinci se ale nenechali rozhodit a dostali se zpět do dvoubrankového vedení díky druhé využité přesilovce. Puk za záda Kazanovse dostal třetí dorážkou Domen Vedlin . V poslední minutě třetí čtvrtiny ještě zvýšil na 3:6 z pohledu domácích znovu Jure Sotlar a zkompletoval tak hattrick.

Do posledního dějství vstoupili Lotyši s novým brankářem, ale ani to nepomohlo. Slovinci nadále prokazovali svůj přehled na hřišti a nehodlali připustit žádné komplikace. V polovině čtvrté čtvrtiny na 7:3 zvýšil Gal Koren. Záhy ale přece jen Lotyšsko snížilo zpět na rozdíl tří branek, když se po nepřesné slovinské rozehrávce prosadil Artjoms Ogorodnikovs.

V závěru čtvrtiny ještě Slovinci přidali dvě branky a po zásluze tak ve svém prvním utkání zvítězili 9:4. „Byl to zajímavý zápas, Slovinsko je velmi nepříjemný soupeř. Myslím, že výsledek odráží dění na hřišti. My se teď musíme vzchopit jako tým a připravit se na další zápas. Nic není ztraceno, bylo to jen jedno utkání,“ zůstává v klidu brankář Kazanovs.

Ten také vysvětlil, proč před poslední čtvrtinou střídal. „Slovinci byli hodně střelecky aktivní, měl jsem hodně zákroků, navíc bylo docela vedro. Zítra je také utkání, tak jsme se rozhodli, abych si odpočinul a připravil se na něj,“ pověděl po zápase.

Důvod k radosti měl třígólový střelec na slovinské straně Jure Sotlar. „Na úvod turnaje to bylo opravdu těžké utkání, my však můžeme být s naším výkonem spokojeni. Podařilo se nám vyhrát a to je to důležité. Na zítřek není co měnit, musíme hrát prostě ještě lépe než dnes.“

Romans Glazkovs (Lotyšsko): Bylo to velmi dobré utkání, soupeř se ukázal jako hodně silný. Možná se také projevil fakt, že máme velmi mladý tým. V některých situacích jsme dělali zbytečné chyby a Slovinci je dokázali potrestat. Hrajeme to hodně jako lední hokej, chybí nám taktické věci z inline hokeje.

Aleš Fajdiga (Slovinsko): Byl to pro nás první zápase na turnaji, rozhodně mě potěšilo, že jsme soupeři nastříleli devět branek. Na druhou stranu jsme měli velkou řadu gólových příležitostí, které se nám nepodařilo proměnit. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první zápas na turnaji, jsem spokojen.