02.06.2014 | Marek Votke

Hattrick Vozdeckého ani Hemský v sestavě nestačili. Češi podlehli Spojeným státům

K daleko těžšímu zápasu nastoupila, i s Alešem Hemským v sestavě, reprezentace České republiky. Po celou dobu se hrálo vyrovnané utkání. Spojené státy se dostaly do dvoubrankového vedení, které Češi dotáhli, ale o vítězství přišli gólem minutu a tři čtvrtě před koncem základní hrací doby.

Zápas č. 2  •  po 2.6.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
USA
5:4
Česko

Čtvrtiny: 0:0, 2:1, 2:1, 1:2
USA: Kuhn III – Cadiz, Noe, Lee, Kettler – White, Spezia, Rodriguez, Burnett – Thompson, Kavaya, Novak, Siemer.
Česko: Salfický – Strýček, Šebek, Vozdecký, Šimo – Kameš, Hemský, Buchtele, Brož – Čáp, Šenkeřík, Loskot, Kubica – Bernad, Hrazdira, Cik.
Branky a asistence: 19. White (Spezia, Burnett), 22. White (Spezia), 26. Spezia (Burnett, Rodriguez), 28. Lee (White), 47. White (Spezia, Rodriguez) – 24. Vozdecký (Šebek, Šimo), 25. Vozdecký (Strýček), 42. Vozdecký (Strýček, Šimo), 43. Šebek (Hemský)
Střely: 22:25 (4:5, 11:3, 3:6, 4:11).
Vyloučení: 3:1. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Vikman (FIN), Christiansen (CAN). Diváků: 2000.

První čtvrtina vyrovnaného zápasu mezi Amerikou a Českou republikou gól sice nenabídla, ale o zajímavé příležitosti diváci rozhodně ochuzeni nebyli. První vážnější šanci utkání si připravil Američan Spezia, když se proháčkoval až před Salfického, ale nepřekonal jej. Češi hrozili zase v závěru první části, když se Šebek pokoušel procpat kotouč mezi betony Kuhna po Buchteleho nahození, ale ani to ke gólu nevedlo.

Druhá část pokračovala v nastoleném tempu za asistence několika zajímavých příležitostí na obou stranách a v její druhé polovině konečně přišel gól. Za vlastní brankou se ke kotouči dostal Matt White, ukázkově projel celé hřiště, a zakončil nad vyrážečku Salfického. Záhy Američané přidali i druhý gól, když se po chybné české rozehrávce prosadil znovu Matt White.

Češi se ale nehodlali jen tak snadno vzdát a jednapadesát vteřin před koncem druhé čtvrtiny se po přihrávce od Strýčka prosadil Patrik Šebek. Za tohoto stavu už druhé dějství skončilo.

Vstup do třetího dějství Čechům vyšel náramně, když se šestnáct vteřin po jeho zahájení prosadil Martin Vozdecký. Vyrovnaný stav však příliš dlouho nevydržel. O minutu později vrátil vedení na americkou stranu Tyler Spezia a zhruba sto dvacet vteřin po něm poslal Spojené státy do dvoubrankového vedení Patrick Lee, čímž ukončil gólový účet třetí části.

Úvod té poslední připravil pro diváky opět vyrovnanou podívanou, ale do druhé poloviny Češi vlétli jako uragán! V čase 41:36 nejprve snížil Martin Vozdecký, aby mohl přesně minutu po něm vyrovnat stav zápasu Patrik Šebek!

Ve zbytku zápasu se oba týmy přetahovaly o každý centimetr hrací plochy, ale potřebný krok k vítězství v podobě páté branky nakonec udělala Amerika. Minutu a tři čtvrtě před koncem základní hrací doby se prosadil Matt White. „Dostal jsem parádní přihrávku, nemusel jsem toho příliš udělat. Vše záleželo právě na skvělém pasu od Spezii,“ pověděl. Češi to v závěru zkoušeli bez Dušana Salfického, ale nebylo to nic platné, ve druhém zápase na turnaji byli Češi nuceni okusit hořkost porážky.

„Chtěli jsme dobře bránit, aby se Američané nedostávali do středu hřiště a nestříleli z nebezpečných pozic. Bohužel jsme udělali pár chyb a soupeř toho dokázal okamžitě využít. Musím však své spoluhráče pochválit, protože jsme dvakrát dokázali dotáhnout náskok Američanů a prokázali jsme tak jen vnitřní sílu našeho týmu,“ hledal po zápase pozitiva třígólový střelec Martin Vozdecký.

Jan Procházka (Česká republika): Očekávali jsme, že utkání bude nesmírně těžké. Amerika patří mezi favority na vítězství celého turnaje a bylo zřejmé, že se s ní utkáme o první místo ve skupině. Bylo rozhodně dobré, že jsme utkání s Američany odehráli ve skupině, protože se náš tým dává dohromady tak trochu za běhu a byla to pro nás rozhodně dobrá prověrka. Udělali jsme sice hodně chyb, ale můžeme se z toho jenom poučit do dalších zápasů. Dalším plusem je, že jsme se celkem dokázali vypořádat s aktivním napadáním amerického mužstva. Náš tým navíc dokázal dvakrát stáhnout dvoubrankový náskok soupeře a prokázali jsme charakter a velkou vnitřní sílu mužstva. Hlavně nesmíme příští zápas s Británií podcenit, protože má dobře organizovanou hru a chceme rozhodně získat tři body.

Joe Cook (USA): Byl to pro nás velmi těžký zápas, naštěstí jsme předvedli o hodně lepší výkon než proti Velké Británii. Na hřišti jsme nechali prostě všechno, hráli jsme dobře jako tým. Zítra se budeme snažit potvrdit první místo ve skupině a pak čekat na čtvrtfinále. Je naprosto jedno, koho dostaneme do čtvrtfinále. Každý soupeř je zde těžký, my musíme k titulu ještě vyhrát čtyři zápasy.