07.06.2014 | Martin Schwarz

Titul světového šampiona získalo po finálové vřavě Finsko!

Fanoušci poctivého inline hokeje v Pardubicích se během sobotního večera dočkali! Po týdenním maratonu mezinárodního šampionátu nastal den, který tradičně patří těm úplně nejlepším. Ve finálové bitvě TOP divize na sebe narazily mančafty Finska a Kanady, které svedly bitvu o kýžený primát. Východočeská hala sledovala herně vyrovnanou podívanou. Titul mistrů světa pro rok 2014 uzmuli hráči Finska, porazili javorové listy 6:2.

Zápas č. 6  •  so 7.6.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
Finsko
6:2
Kanada

Čtvrtiny: 1:0, 1:1, 1:1, 3:0
Finsko: Hovi – Penttinen, Aalto, Jokinen, Joki-Erkkilä – Markkanen, Pukka, Strömberg, Virtala – Saarinen, Partanen, Miettinen, Lohtander – Pellinen, Laakkonen
Kanada: Leggat – Terry, Woods, French, Luscombe – Baumgartner, Hammond, Henderson, Rauckman – Foote, Draper, Corbeil, Sheen – Carlson
Branky a asistence: 10. Partanen (Lohtander), 14. Penttinen (Pellinen), 29. Partanen (Saarinen, Strömberg), 40. Lohtander (Virtala), 42. Strömberg (Markkanen, Virtala), 48. Joki-Erkkilä – 23. Hammond (Sheen), 28. Rauckman (Hammond)
Střely: 30:27 (6:5, 13:10, 7:9, 7:8).
Vyloučení: 1:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Prchal (CZE), Aumueller (GER). Diváků: 500.

Dlouho očekávanou finálovou partii vzali do svých rukou hráči Finska a Kanady. Oba kádry vyplýtvaly spousty sil ve čtvrtfinálových a semifinálových střetnutích, a tak se dalo pochopit, že na počátku gólová smršť nepřicházela. Poprvé zazněla halou gólová siréna až v závěru první čtvrtiny, to střelou do horní poloviny branky slavil finské vedení Petri Partanen. Severoevropané díky němu zažili radostný start, po dvanácti minutách drželi těsný náskok 1:0.

Kanada neprodukovala v první polovině duelu přesně takovou hru, jakou trenéři plánovali na přípravě před utkáním. Sotva se rozběhla časomíra druhé části, na 2:0 pro severskou zemi zvyšoval Tomi Penttinen. Zámořský celek dostala zpátky na nohy až přesilová hra, jejíž neomylné a příkladné využití zajistil Dave Hammond. Druhá čtvrtina nervy drásající podívané končila za stavu 2:1 pro Finy.

Javorové listy v předchozích zápasech několikrát ukázaly, že dokáží vzdorovat soupeři také za nepříznivého stavu na hrací kostce. Dvacátá osmá minuta naznačila znovu nerozhodné skóre, parádním příklepem a ranou o tyč poslal touš do sítě Chris Rauckman. Mohlo se zdát, že červenobílí odstartují útočný vítr. Ale nestalo se, stav vykazoval před poslední částí poměr 3:2 pro Finsko, díky druhému zásahu Petriho Partanena.

Závěrečná perioda měla pro hráče Suomi znamenat trpělivou vyčkávanou a vytváření minima chyb před vlastním brankářem. K tomu všemu výběr v modrobílých trikotech přidal přesilovkové góly od Kariho Lohtandera a Kima Strömberga. Kanaďané již nezvládli kontrovat, Finsko zvítězilo ve finále 6:2 a získalo titul mistrů světa v inline hokeji! Poslední trefa padla po technickém gólu do odkryté sítě. "Nemohu uvěřit, že jsem tady jako hráč dokázal takový úspěch. Bylo tu spoustu skvělých lidí. Ve Finsku je to velký úspěch pro všechny," byl po bitvě nadšený Jesse Saarinen.

Timo Nurmberg (Finsko): Cítím se báječně. Cítím, že jsme měli výborný tým. Stálo nás to celý rok práce a štěstí v nominaci. Snad se nám něco podobného povede i v dalších letech. Loňský rok byl loňský rok a letos je letos. Je to jiný turnaj, takže také přišel jiný výsledek. Jsou noví hráči, trenéři, nový styl hry. Všechno se změnilo. Na příští rok budeme samozřejmě chtít podobné hráče. Uvidíme, co se stane.

Jason Stephens (Kanada): S Finskem jsme na turnaji hráli dvakrát a dvakrát jsme prohráli. Důvod je jednoduchý, oni zde postavili nejlepší tým ze všech, což dnes potvrdili a právem neprohráli jediný zápas na turnaji. Nám trochu chyběla energie, protože jak už bylo řečeno, poslední dva zápasy došly až do nájezdů a to je opravdu hodně náročné. Chci poděkovat klukům za parádně odehraný turnaj a myslím si, že můžeme být všichni spokojení.