06.06.2014 | Tomáš Lichnovský

Maďarsko se vítězstvím 12:2 nad Japonci udrželo v první divizi

Nekompromisním výsledkem 12:2 rozhodli Maďaři o svém setrvání v první divizi pro MS v inline hokeji 2015 ve finském Tampere. Smutný konec letošního šampionátu tak musí zkousnout Japonsko, které se tím pádem nastávajícího mistrovství nezúčastní a navíc se bude muset asijský tým kvalifikovat pro mistrovství za dva roky. „Není lehké prohrát v takto důležitém utkání, protože každý se chtěl udržet ve skupinách pro mistrovství světa. Nicméně celý kádr je moc rád, že se tohoto mistrovství světa mohl zúčastnit,“ říká japonský brankář Kotaro Cučimoto.

Zápas č. 5  •  pá 6.6.2014  •  14:00  •  Online přenos utkání
Maďarsko
12:2
Japonsko

Čtvrtiny: 2:1, 3:0, 3:0, 4:1
Maďarsko: T. Kiss (40. Sájevics) – Orbán, Revák, Rafaj, Fekecs – I. Bartalis, Pál, Ladányi, A. Kiss – Lencsés, Feil, Vaszjunyin, B. Bartalis – Papp
Japonsko: K. Cučimoto (K. Osawa) – Nišinaga, G. Cučimoto, Ohto, Kawaguči – Suzuki, Kobajaši, Kohda, T. Osawa – Kuribajaši, Ušidžima, Asanuma, Jonejama – Aoki
Branky a asistence: 5. A. Kiss (Orbán), 10. I. Bartalis (Pál), 16. Feil (B. Bartalis, T. Kiss), 16. Rafaj (Orbán, Revák), 24. Rafaj (Fekecs, Revák), 26. I. Bartalis (Á. Kiss), 27. B. Bartalis (Papp, Lencses), 36. Vaszjunyin (Bartalis), 39. Feil (Pál, I. Bartalis), 43. Rafaj (Fekecs), 46. Revák (Fekecs, Rafaj), 47. Vaszjunyin (Feil) – 8. G. Cučimoto (Nišinaga, Ohto), 41. Nišinaga (T. Osawa, Kohda)
Střely: 35:24 (7:5, 10:3, 9:7, 9:9).
Vyloučení: 7:2. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0.
Rozhodčí: Fridrich (SVK), Erd (AUT).

Maďarsko mělo hned od úvodu zcela zřetelnou převahu. První velkou příležitost zápasu měl maďarský útočník Ákos Kiss, který si z levé strany najel až před japonského brankáře Cučimota, ale backhandem nezakončil přesně – brankář jeho střelu chytil do lapačky. Při vyloučení Ušidžimi se poprvé prosadil v 5. minutě Ákos Kiss přesnou střelou k levé tyči. Podobná situace se odehrála také na druhé straně kluziště. Začátkem 8. minuty při vyloučení Bartalise překonal Tamase Kisse v maďarské bráně Gentaro Cučimoto, kterému mezi kruhy přesně nahrál Nišinaga a japonský útočník neomylně umístil svou střelu do šibenice. Jednogólový náskok do druhé čtvrtiny Maďarům zařídil v 10. minutě István Bartalis, čímž odčinil výsledek svého předchozího vyloučení.

Ve druhé části v 15. minutě se ocitl po přihrávce Balazse Bartalise zcela osamocen před japonským brankářem Arnold Feil. Cučimoto čekal střelu někam do dolní poloviny brány, takže se natáhl na brankové čáře, ale maďarský střelec zavěsil nekompromisně pod horní víko. Hned po padesáti sekundách navýšil skóre Attila Rafaj, který se trefil z voleje po přihrávce Orbána. I přes inkasované branky Japonska ve druhé čtvrtině se v jeho brance několikrát předvedl Cučimoto, třeba proti několikanásobným dorážkám Vaszjunyina. Minutu před koncem první poloviny utkání ale nestačil ještě na přesnou střelu podruhé skórujícího Attily Rafaje. Jeho projektil asi z patnáctimetrové vzdálenosti skončil u pravé tyče.

Do třetí čtvrtiny vstoupili Japonci oslabením Kobajašiho, tudíž museli čelit dalšímu maďarskému tlaku. Při přečíslení tří na jednoho si Cučimota vychutnali rychlou kombinací Ákos Kiss a branku střílející István Bartalis. Od druhé čtvrtiny děravá obrana Japonska nedokázala zastavit ani dalšího střelce Balasze Bartalise. Asi nejaktivnějším Japoncem byl v této fázi hry Kobajaši, který se dostal nejen k nebezpečné střele na Tamase Kisse z pravého kruhu, ale navíc vybojoval svému týmu přesilovou hru. Po tvrdém, ale čistém ataku na Gentara Cučimota na půlící čáře se do úniku dostal Artyom Vaszjunyin a dokonce v oslabení přidal osmý gól Maďarska.

Kdyby Japonsko využívalo své přesilové hry, mohl vývoj zápasu vypadat úplně jinak. Na začátku poslední části měli jeho hráči možnost další početní převahy (už šesté), ale největší šanci paradoxně využil na druhé straně střelou z velkého úhlu Arnold Feil, což znamenalo pro Japonce už druhý gól v oslabení. Ve 41. minutě se jim ale podařilo snížit pěkným gólem. Od pravého mantinelu přihrál Osawa na střed najetému Kentaru Nišinagovi, který propálil už chytajícího Sajevicse nad levým betonem. Desátý gól Maďarů mohl přidat z trestného střílení Orban, ale faul ve vyložené gólové příležitosti na svou osobu backhandovým blafákem nepotrestal. Desátý zásah přidal pět minut před koncem Attila Rafaj, čímž dokonal hattrick. Další dva góly ještě v závěru přidali Zoltán Revak a Artyom Vaszjunyin. „S dnešním výkonem můžeme být spokojeni, byl to náš nejlepší zápas na turnaji,“ nechal se slyšet maďarský obránce Zoltán Pal.

Miroslav Vybíral (Maďarsko): K dnešnímu zápasu jsme přistoupili zodpovědně. Každopádně pořád absolutně nechápu, proč nedokážeme naprosto stejně hrát celý turnaj. Umíme to, ukázali jsme to v dnešním zápase. Soupeře v Divizi I bychom měli porážet rozdílem třídy. S výsledkem celého turnaje jsem každopádně zklamán.

Kan Nakadžima (Japonsko): Je určitě špatné, že jsme tento turnaj moc nezvládli. Náš tým zahrál některé dobré zápasy, ale ty klíčové nezvládl. Jednou uděláte nějakou chybu a už se s vámi celý šampionát veze. A to přesně se nám tentokráte stalo.