02.06.2014 | Marek Votke

Rozhodly přesilovky. Vyrovnané utkání vyhráli o dvě branky Seveřané

Hodinu po pondělním poledni zhlédla hrstka diváků ve velké hale pardubické ČEZ Areny velice vyrovnaný souboj mezi Kanadou a Finskem. Do zápasu výrazně promluvily přesilové hry a možná i díky nim seveřané dokázali podruhé na turnaji zvítězit.

Zápas č. 2  •  po 2.6.2014  •  13:00  •  Online přenos utkání
Kanada
3:5
Finsko

Čtvrtiny: 2:1, 0:1, 0:2, 1:1
Kanada: Leggat – Woods, Corbeil, Sheen, Foote – Terry, Hammond, French, Henderson – Baumgartner, Luscombe, Carlson, Rauckman – Draper.
Finsko: Taponen – Penttinen, Aalto, Jokinen, Joki-Erkkila – Markkanen, Pukka, Stromberg, Laakkonen – Saarinen, Partanen, Virtala, Pellinen – Lohtander, Miettinen.
Branky a asistence: 1. Sheen (Woods, Foote), 5. Draper, 44. Terry (Hammond, Sheen) – 10. Virtala (Saarinen, Pellinen), 18. Miettinen (Virtala, Joki-Erkillä), 29. Strömberg (Laakkonen, Pukka), 33. Strömberg (Laakkonen, Markkanen), 48. Markkanen
Střely: 21:34 (5:10, 9:7, 4:7, 3:10).
Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Scott (AUS), Pering (GBR). Diváků: 100.

Zápas byl od prvních minut velmi vyrovnaný, nicméně pohodlnější vstup do zápasu si vypracovala Kanada, když se zásluhou Kyleho Sheena a Jordana Drapera dostala po pěti minutách do dvoubrankového vedení. Finům tak nezbylo, než zvýšit aktivitu a v 10. minutě snížil na rozdíl jediné branky Marko Virtala.

Tempo hry sice ve druhé čtvrtině poněkud opadlo, ale i tak se finské reprezentaci podařilo vyrovnat, když se v čase 17:28 prosadil Marko Meittinen. Časomíra poté nařídila posun do třetí části.

V ní Finsko svým třetím gólem otočilo vývoj zápasu ve svůj prospěch. Gól z kategorie šťastnějších vsítil Kim Strömberg a Kanaďané rázem byli o gól pozadu. V zápase se také dopustili několika faulů a jeden z nich využil gólem na 2:4 Kim Strömberg, čímž se podruhé zapsal mezi střelce a ukončil třetí čtvrtinu.

Do poslední části vstoupila Kanada dvěma přesilovými hrami a podobně jako soupeř jednu z nich využila. Ve druhé početní výhodě po pohledné kombinaci přesně zacílil Chris Terry a snížil zpět na rozdíl jedné branky. V závěru zápasu Kanaďané vyzkoušeli hru bez brankáře a vítězství Finů do prázdné branky pečetil Sami Markkanen.

„Cítím se skvěle hned takhle po zápase. Porazili jsme Kanadu, myslím si, že rozhodla naše týmová hra a hlavně rychlý gól do prázdné branky. Kanaďané však nebyli lehkým soupeřem. Stále byli velmi nebezpeční, hlavně při power play. My to ale zvládli naší dobrou prací. Když podáme dobrý výkon, klidně můžeme celou skupinu vyhrát,“ zamyslel se po utkání Kim Strömberg.

Dave Hammond zase promluvil o kanadském brankáři Leggatovi: „Je to nejlepší brankář na světě. Každý zápas je hvězdou týmu, pochytá kolem 40 střel. Když si budeme plnit své povinnosti a nebudeme tolik vylučovaní, tak se můžeme spolehnout, že nám vychytá vítězství. Musíme ale hrát především jako tým,“ má jasno Leggatův spoluhráč.

Jason Stephens (Kanada): Nechávali jsme Finům hodně času a prostoru, takže mohli kontrolovat hru. Mají tady asi nejlepší tým, co jsem za poslední čtyři roky viděl. Snažili jsme se hodně držet kotouč, ale soupeř nás dobře napadal a my na to nedokázali reagovat. Navíc jsme jim nabídli hodně přesilovek, to se na takové úrovni nemůže stávat.

Timo Nurmberg (Finsko): Sehráli jsme dobré utkání. Ovšem s pomalým začátkem. Odehráli jsme dvě vcelku dobrá utkání. Nyní nás však čekají další a ty my musíme vyhrát. Před zápasem jsme ještě na poslední chvíli změnili sestavu. Musíte pochopit, že jsm nemohli hrát celých 48 minut tak jak jsme chtěli.