03.06.2014 | Tomáš Lichnovský

Slovinci přestříleli ve vypjatém zápase Austrálii osmi brankami

V napínavé atmosféře úterního zápasu mezi Slovinskem a Austrálií padlo dohromady třináct branek. Díky vítězství 8:5 si Slovinsko zajistilo první pozici v tabulce skupiny C. Na vítězství se hattrickem podílel útočník Matič Kralj. „Jsem rád, že se mi podařilo odehrát dobré utkání a vstřelit tři góly, ale důležitý je kolektivní výkon celého mužstva, který byl slušný,“ nechal se slyšet střelec.

Zápas č. 3  •  út 3.6.2014  •  15:00  •  Online přenos utkání
Slovinsko
8:5
Austrálie

Čtvrtiny: 2:0, 2:1, 0:2, 4:2
Slovinsko: Pavlič (25. Trelc) – Kralj, Erman, Berlisk, Lončar – J. Sotlar, Krivic, Simsic, Vedlin – N. Sotlar, Igličar, Frol, Koren – Ferjanič.
Austrálie: James – Gavin, Casaceli, Haynes, Fritchley – Brophy, Fitzgerald, Collins, Jones – Turner, Todd, Cleland, Best – Austin.
Branky a asistence: 4. Sotlar (Frol), 4. Kralj (Lončar, Berlisk), 13. Kralj (Lončar, Erman), 21. Igličar (Frol, Koren), 42. Kralj (Sotlar, Berlisk), 44. Simsič (Krivic, Sotlar), 45. Koren, 48. Lončar (Koren) – 18. Jones (Fitzgerald), 32. Jones (Brophy), 35. Todd (Turner, Cleland), 44. Jones, 48. Jones (Collins)
Střely: 40:26 (11:4, 8:4, 11:8, 10:10).
Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Pering (GBR), Walsh (USA).. Diváků: 100.

Do první velké šance zápasu se dostal Gavin, ale kotouč nepropasoval kolem pravé slovinské tyče. Po něm měl příležitost ke skórování Fitzgerald, ale Pavlič jeho pokus rovněž vykryl lapačkou. Ve 4. minutě zápasu získal kotouč na polovině hříště slovinský útočník Nejc Sotlar, obešel obránce a dlouhou forehandovou kličkou překonal australského brankáře. O půl minuty později přidal druhou slovinskou branku Matic Krajl.

Ve 13. minutě ujeli na jediného australského obránce Lončar s Matičem Kraljem a druhý jmenovaný se trefil podruhé, tentokrát mezi betony. V 18. minutě se Austrálii podařilo odpovědět zásluhou Seana Jonese, který tečoval střelu Fitzgeralda. Ještě před koncem druhé části vrátil Slovinsku třígólové vedení Janez Igličar, když ukázal přehled ve skrumáži na hranici brankoviště.

Trenéři Slovinska se rozhodli do třetí části poslat mezi tyče Trelce. Slovinský tlak místy připomínal přesilovou hru, a James tak musel předvést několik povedených zákroků. V 32. minutě se přesto podařilo Austrálii snížit, když přečíslení využil Sean Jones. O tři minuty později slavil jeho tým podruhé, jelikož se nad vyrážečku Trelce trefil Cameron Todd.

V poslední části se Austrálie hnala za vyrovnáním, ale branku ve 42. minutě vstřelili Slovinci, konkrétně po asistenci N. Sotlara se k zakončení dostal Matic Kralj. Po něm přidal další zásah střelou pod ruku Jamese Rok Simic. Na druhé straně dal Australanům naději Sean Jones, který tak zaznamenal hattrick. Za minutu však Slovinci ukázali, kdo směřuje za vítězstvím, když se dezorientovanou obranou prohnal a přesně zakončil Gal Koren. V závěrečné přesilové hře ještě korigoval skóre dalším gólem Australan Sean Jones. Půl minuty před koncem zápasu měl poslední gólové slovo Slovinec Anže Lončar.

Aleš Fajdiga (Slovinsko): Dostali jsme se do pohodlného vedení, jenže poté jsme prospali část utkání a soupeř se na nás dotáhl. Nakonec jsme naštěstí utkání vyhráli. Důležitým momentem utkání byl bezpochyby jeho start. Soupeř se už z našeho vedení nedokázal vymanit..

Stuart Philps (Austrálie): V některých částech hry jsme byli opravdu blízko vyrovnání výsledku. Ale nepovedlo se. Každopádně jsme dnes velice dobře bruslili a se soupeřem drželi tempo. Na Slovince bylo těžké se připravit, hrají občas rozdílný hokej od ostatních týmů.