05.06.2014 | Tomáš Lichnovský

Švédsko v prvním zápase play-off rozdrtilo Slováky 12:1

Čtvrtfinálová utkání elitní skupiny začala duelem mezi Švédskem a Slovenskem, na jehož konci se radoval z drtivého vítězství tým Tre Kronor. „Z naší strany to byla skvělá hra. Takovéto zápasy si každý hráč vždy užívá,“ kvitoval výhru spokojený švédský útočník Johan Lilja. Slováci musí zkousnout porážku rozdílem třídy a na utkání co nejdříve zapomenout, protože na jejich čtvrtečním výkonu by se jen těžce hledalo nějaké pozitivum.

Zápas č. 4  •  čt 5.6.2014  •  14:00  •  Online přenos utkání
Švédsko
12:1
Slovensko

Čtvrtiny: 5:0, 2:1, 2:0, 3:0
Švédsko: Ollikainen (25. Kruse) – Lilja, Sjören, Nilsson, Höglund – Gunnarsson, Svensson, Axelsson, Berglund – Erkgards, Bejmo, Wall, Eriksson – Johnsson, Kokkonen.
Slovensko: Neumann – Preisinger, Novajovský, Šimůnek, Růžička – Jaško, Novák, Holovič, Prokop – Mrázik, Ručkay, Šiller, Haring.
Branky a asistence: 1. Nilsson (Sjören), 2. Nilsson (Svensson, Axelsson), 4. Axelsson (Svensson, Gunnarsson), 8. Gunnarsson (Svensson, Axelsson), 10. Gunnarsson (Svensson), 18. Bejmo (Axelsson, Kokkonen), 19. Sjören (Bejmo, Höglund), 26. Berglund (Axelsson, Erkgards), 32. Lilja (Eriksson, Sjören), 40. Svensson (Nilsson, Axelsson), 45. Nilsson (Kokkonen, Erkgards), 46. Nilsson (Wall) – 15. Ručkay (Šiller)
Střely: 39:23 (9:2, 20:7, 5:7, 5:7).
Vyloučení: 3:3, navíc Gunnarsson (SWE), Mrázik (SVK) 4+10 min. OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Aumueller (GER), Morrison (USA). Diváků: 200.

Úvod utkání měli jasně pod kontrolou Švédové, když první čtvrtinu vyhráli 5:0. Už v 1. minutě zápasu vstřelil krásnou branku Marcus Nilsson. Po přihrávce Sjörena na střed hřiště si švédský útočník nabruslil do volného předbrankového prostoru a backhandem neomylně zakončil za záda Neumanna, který netušil, že bude v rozmezí deseti minut kapitulovat ještě čtyřikrát. Nesoustředěnost slovenské obrany potrestali ještě v první části opět Marcus Nilsson, Dick Axelsson a dvěma brankami Filip Gunnarsson. První třetinu zhodnotil švédský útočník Johan Lilja: „Vše jsme nastartovali skvěle zvládnutou první čtvrtinou a potom už jsme pouze pokračovali v nastoleném tempu.“

V 15. minutě dal Slovákům naději na zlepšení vývoje zápasu skórující Jakub Ručkay, kterému do úniku ideálně přihrál Šiller. Slovensku se po vstřelené brance podařilo na chvíli srovnat se severským soupeřem krok, ale jen na chvíli. V 18. minutě dostal přesnou přihrávku na levý kruh Emil Bejmo a ranou z voleje propálil Neumanna. Vyloučení slovenského obránce Navajovského bleskově za dvacet šest vteřin využil svým druhým gólem Robin Sjören, když přesně trefil brankářovu mezeru mezi betony.

Tlak týmu Tre Kronor pokračoval také v druhé půli duelu, ve které Ollikainena vystřídal ve švédské brance Kruse. Že Švédové umí být důrazní i v předbrankovém prostoru, ukázal ve 26. minutě Carl Berglund, když dorážel odraženou střelu Axelssona, a tím zvýšil už na 8:1. Největším překvapením zápasu by se dala označit situace ve slovenském brankovišti, kde stále zůstával góly frustrovaný Neumann. Na druhé straně nastřelil alespoň tyčku slovenský útočník Novák. Ve 32. minutě přidal za Švédy další branku Johan Lilja z tvrdé rány příklepem přesně k pravé tyči.

Poslední části čtvrtfinálového utkání přeci jen Slovensko zvýšilo svou aktivitu a několikrát povedeně kombinovalo na útočné polovině hřiště. Problémem ovšem zůstávala bídná koncovka jeho hráčů. Seveřané si byli vědomi svého luxusního náskoku, takže si mohli dovolit držet kotouč na hokejkách a nepouštět se do bezhlavého útočení. Naopak si užili přesilovou hru při vyloučení Šillera a Haringa, ze které navýšil skóre přesnou ranou k pravé tyči z pravého kruhu Andreas Svensson. Slovenské trápení nebralo konce. Kvůli odevzdané obraně týmu z pod Tater se trefil ještě dvakrát Marcus Nilsson, který tak nejen zkompletoval hattrick, ale ještě přidal jednu branku navíc.

Jako bonus mohli příchozí diváci vidět drsnou potyčku mezi Andrejem Mrázikem a Filipem Gunnarssonem. Oba borci odešli předčasně do kabin.

Björn Östlund (Švédsko): Za naši vysokou výhru jsem velmi rád. Do zápasu jsme nastoupili skvěle, když jsme dokázali v první čtvrtině vstřelit pět branek. Musíme se ihned začít soustředit na nadcházející semifinále, ale teď těsně po takto vyhraném zápase je to těžké. Po celý den zůstaneme v Aréně a budeme sledovat ostatní zápasy, abychom věděli, co nás čeká.

Imrich Antal (Slovensko): Něco jsme si řekli v kabině, ale úvod zápasu jsme absolutně nechytli. A když už to bylo 5:0, všichni jsme věděli, že s tím zápasem už nic neuděláme. Pak už se to s námi vezlo a nedokázali jsme to zastavit, jenom jsme se dívali a v týmu nebyl nikdo, kdo by to vzal na sebe. Hodně mě to mrzí, protože si myslím, že se Švédy se dalo hrát. Ukázali jsme tři celkem dobré zápasy v základní skupině a doufali jsme, že bychom dneska mohli něco uhrát.